O zmizení malajsijského boeingu 17 minut nikdo nic netušil

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 5. 2014 16:36
Záchranná operace pak začala až po čtyřech hodinách, ukázala předběžná zpráva vyšetřovatelů zmizení letu MH370.
Pátrání po letu MH370 bylo doposud bezvýsledné.
Pátrání po letu MH370 bylo doposud bezvýsledné. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur/Dháka - V den, kdy se ztratil boeing společnosti Malaysia Airlines, si 17 minut nikdo nevšiml, že zmizelo z radarů.

Oficiální záchranná operace pak byla zahájena až po čtyřech hodinách, vyplývá z předběžné zprávy vyšetřovatelů.

Z dokumentu, jenž zveřejnilo malajsijské ministerstvo dopravy, citovala americká CNN.

Zpráva odhaluje, že letoun, který směřoval z Malajsie do Číny, zmizel z radaru v Kuala Lumpur 8. března v noci v 1:21 místního času. Tehdy měla posádka kontaktovat letové dispečery ve vietnamském Ho Či Minově Městě. Jenže nic takového se nestalo.

Trvalo pak 17 minut, než se vietnamští dispečeři začali Malajsijců ptát, kde se letadlo nachází.

O čtyřech hodinách zpráva mlčí

Poté nastala čtyřhodinová proluka - mezi chvíli, kdy bylo zjištěno, že letadlo zmizelo a okamžikem, kdy úřady zahájily záchrannou operaci. Zpráva nevysvětluje, co se dělo v těchto čtyřech hodinách, říká jen, že Malajsie tehdy kontaktovala Singapur, Hongkong a Kambodžu. Tyto čtyři hodiny ale mohly být rozhodující, poznamenala CNN.

Ve zprávě malajsijské ministerstvo dopravy rovněž doporučuje Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, aby bylo zavedeno sledování civilních dopravních letadel v reálném čase. Letošní zmizení letounu Malaysia Airlines i zmizení stroje Air France v roce 2009 jsou prý důkazem toho, že podobné sledování by bylo prospěšné.

"Dvakrát za posledních pět let došlo k případu, kdy obrovské dopravní letadlo zmizelo a jeho poslední pozice není známá. Tato nejistota vedla k závažnému problému při lokalizování letadla v čase," uvedlo ministerstvo.

Další stopa. Opět planá?

V sobotu se přitom objevila další údajná stopa po zmizelém letadle. Podle expertů jde ale nejspíše opět o planý poplach.

Australská soukromá společnost GeoResonance údajně odhalila prvky, které se shodují s materiálem použitým při výrobě Boeingu 777, a mohlo by tak jít o trosky ztraceného malajsijského letadla.

Bangladéš proto vyslala dvě námořní fregaty do Bengálského zálivu, do vzdálenosti 5000 kilometrů od hlavního centra dosavadního hledání v jižní části Indického oceánu, uvedla americká CNN.

"Až se tam dostanou, prohledají to místo a ověří veškeré informace," uvedl velitel bangladéšského námořnictva Rašíd Ali. Středisko, které pátrací operace řídí, tvrzení australské firmy již dříve odmítlo jako vysoce nepravděpodobné. Jak ale uvedli experti, vyšetřovatelé přesto nemají jinou možnost, než to alespoň prověřit.

Vyšetřovatelé uvázli na mrtvém bodě

"Na vyšetřovatele bude vyvíjen tlak, aby tuto variantu odmítli," uvedla Mary Schiavová, americká expertka, která pracovala pro ministerstvo dopravy. "Myslím si, že v současnou chvíli, kdy pátrání trvá šest týdnů a nemá žádné výsledky, uvázli téměř na mrtvém bodě. Musí se tam proto jet alespoň podívat," dodala k místu v Bengálském zálivu.

Společnost GeoResonance s hledáním započala 10. března, tedy dva dny po zmizení letadla. Porovnání snímků podle vyjádření mluvčího společnosti Davida Popa dokazuje, že trosky zobrazené na nynějších snímcích oblasti, asi 190 kilometrů od pobřeží Bangladéše, nejsou viditelné na snímku z 5. března, tedy z data před pádem letadla.

Dalším argumentem je prý shoda chemického složení - hliník, titan, měď, či slitiny oceli - nalezených trosek a materiálů, ze kterých se sestával malajsijský letoun Boeing 777. "Společnost neříká, že toto je let MH370, nicméně mělo by to být vyšetřeno," uvedla GeoResonance ve svém prohlášení.

Letadlo zmizelo 8. března, jeho další osud není znám

Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odklonil daleko od své trasy. Původně byly vytyčeny dvě zóny hledání - severní mezi Thajskem a Kazachstánem zahrnující i Bengálský záliv a jižní v Indickém oceánu. Vyšetřovatelé se později na základě satelitních dat přiklonili k tomu, že letadlo skončilo ve vodách Indického oceánu.

Rozsáhlé letecké pátrání po hladině Indického oceánu bylo ale ve středu oficiálně ukončeno. A hledání stop po zmizelém letadle na mořské hladině západně od australských břehů ukončila i většina lodí. Australské úřady uvedly, že v příštích týdnech se pátrání soustředí na průzkum mořského dna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy