Bangladéš: Civilní vláda se vrací. A staré (ne)pořádky?

Pavel Vondra
7. 1. 2009 7:00
Šejcha Hasína Vadžídová složila přísahu, čas armádou dosazené vlády se naplnil
Šejcha Hasína Vadžídová
Šejcha Hasína Vadžídová | Foto: Reuters

Dháka - V Bangladéši v úterý po dvou letech oficiálně skončilo úřadování armádou dosazené provizorní vlády.V čele nového kabinetu vzešlého z prosincových voleb stanula staronová premiérka Šejcha Hasína Vadžídová.

Jednašedesátiletá vůdkyně Lidové ligy (Awami League), která přežila několik pokusů o atentát, pobyt v exilu i ve vězení, už jednou v čele vlády stála - v letech 1996 až 2001.

"Beru na sebe obrovskou zodpovědnost," prohlásila poté, co složila slavnostní přísahu do rukou prezidenta Iadžuddína Ahmeda. "Mezi mými prioritami bude zajištění vlády zákona a pořádku a snížení cen."

Drtivé vítězství

Lidová liga a její spojenci drtivě zvítězili v parlamentních volbách 29. prosince. V třísetčlenném parlamentu jim patří přes dvě třetiny křesel.

Oproti tomu hlavní rivalka nynější předsedkyně vlády, dvojnásobná expremiérka Bégum Chálida Zijáová, která vede Bangladéšskou národní stranu (BNP), a její koaliční partneři z islamistické strany Džamaat-e-Islamí v hlasování propadli a získali jen 31 mandátů.

Volební plakát Chálidy Zijáové, šéfky BNP
Volební plakát Chálidy Zijáové, šéfky BNP | Foto: Reuters

Prosincové volby byly prvním hlasováním od roku 2001. Od konce října 2006 v zemi sužované častými pouličními nepokoji, náboženskými sváry, chronickou korupcí, přírodními pohromami, přelidněností a chudobou vládla provizorní vláda podporovaná armádou.

Až do poloviny loňského prosince také v Bangladéši trval výjimečný stav, vyhlášený armádou v lednu 2007, kdy byly s ohledem na výbušnou situaci zrušeny plánované volby.  

Nový začátek?

Pozorovatelům neušlo, že na úterní inauguraci nechyběli ani čerstvě zvolení zákonodárci z BNP, kteří ani sami ještě nesložili poslaneckou přísahu.

Dá se to číst jako vstřícné gesto předznamenávající možná novou kapitolu v dějinách mimořádně turbulentní bangladéšské politiky.

Bangladéš patří k nejchudším zemím světa
Bangladéš patří k nejchudším zemím světa | Foto: Reuters

Sama šejcha Hasína se nechala slyšet, že si upřímně přeje, aby tradiční rivalové dokázali v nynějších těžkých časech táhnout za jeden provaz.

Větší stabilitu, než na jakou je země zvyklá, si přeje i její 144miliónová populace, která si v poslední době i bez politických peripetií vytrpěla své.

Bangladéš se dosud plně nevzpamatoval z ničivého dvojúderu v podobě předloňského cyklónu Sidr následovaného prudkým nárůstem cen rýže, ve zdejších končinách základu jídelníčku.

Vláda neokoukaných tváří

Staronová premiérka si do svého příštího kabinetu vybrala spoustu nových tváří, a mimo tak zůstali i někteří z nejvlivnějších ministrů její předchozí vlády.

"Její volba mi připadá jako správná. Někteří lidé se mohou pozastavovat nad tím, že většina ministrů nemá žádnou předchozí zkušenost (z exekutivy), ale na tom zase tolik nezáleží," domnívá se například profesor Wahiduddín Mahmúd, ekonomický a politický analytik.

"Čeho je třeba k dobrému vládnutí, jsou lidé s čistým štítem a schopností podávat výkony," řekl podle agentury Reuters novinářům v Dháce.

Volby se v prosinci 2008 konaly s téměř dvouletým odkladem. Hlasovat se původně mělo už v lednu 2007
Volby se v prosinci 2008 konaly s téměř dvouletým odkladem. Hlasovat se původně mělo už v lednu 2007 | Foto: Reuters

Přesto Vadžídová zřejmě ještě nemá vyhráno. "Budeme si muset počkat na to, jak její rozhodnutí přijmou ti, na něž se nedostalo," uvedl Šahinul Islám, jeden z mladších představitelů Lidové strany.

Stín korupce

Bedlivě budou příští kroky staronové bangladéšské premiérky sledovat i dárci zahraniční pomoci, kterou země potřebuje víc než kdykoli předtím.

Pod drobnohledem budou především jakékoli aktivity, jež by mohly zavánět korupcí. Bylo to totiž právě za její vlády na přelomu tisíciletí, kdy organizace Transparency International (TI) označila Bangladéš za nejzkorumpovanější stát světa.

Ačkoli si země v žebříčcích TI nikdy nevedla moc dobře, propad až na samotné dno korupčního indexu způsobil v zemi poprask a šejcha Hasína se ocitla pod palbou výzev k okamžité rezignaci. Neučinila tak sice, ale v následujících volbách její strana propadla.

Stín korupce však záhy ulpěl i na její následovnici Chalídě Zijáové. Obě politické rivalky si také pobyly řadu měsíců ve vězení, když armáda a policie předloni zahájily rozsáhlé protikorupční tažení, jež mělo bangladéšskou veřejnou sféru od úplatkářské zhouby očistit.

Na vynášení soudů, zda se to podařilo, je zatím příliš brzy. V poslední výroční zprávě Transparency International se každopádně Bangladéš odrazil ode dna a skončil ze 180 hodnocených zemí na 147. místě.

Taslima Nasrínová na setkání laureátů Sacharovovy ceny ve Štrasburku
Taslima Nasrínová na setkání laureátů Sacharovovy ceny ve Štrasburku | Foto: Pavel Vondra

"Demokracie v Bangladéši? Korupce a nadbíhání fundamentalistům"

Rozhovor s exilovou bangladéšskou spisovatelkou Taslimou Nasrínovou

 

Právě se děje

Další zprávy