Bahrajnská policie rozehnala opoziční protesty

ČTK ČTK
14. 8. 2013 19:33
Šíité opět protestují v Bahrajnu proti vládě sunnitů.
Bahrajnští šiítové protestují proti vládě.
Bahrajnští šiítové protestují proti vládě. | Foto: Reuters

Manáma - S použitím granátů se slzným plynem policie zakročila proti několika stovkám protivládních šíitských demonstrantů, kteří se shromáždili na západním předměstí hlavního města Bahrajnu Manáma. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. Protestující dav se snažil prorazit zábrany vztyčené na přístupových komunikacích do centra města.

V Manámě a řadě šíitských vesnic v jejím okolí byla podle agenturních informací přijata mimořádná bezpečnostní opatření. Vláda menšinové sunnitské dynastie Chalífů předem varovala, že protesty tvrdě potlačí v zárodku, a pohrozila jejich účastníkům těžkými tresty.

Demonstraci svolalo hnutí Tamarud, blízké šíitské opozici. Demonstranti se měli původně sejít před budovou amerického velvyslanectví, ale kvůli nasazení silných policejních oddílů se nakonec protest konal na předměstí. Policie zřídila na mnoha místech metropole kontrolní stanoviště a vyslala do ulic obrněné transportéry. Mnohé obchody v Manámě zůstaly zavřené.

Útočníci policisty ohrožovali Molotovovými koktejly, policisté odpovídali palbou gumovými projektily. Při srážkách bylo zraněno několik lidí na obou stranách, žádné zranění ale podle agentury AFP nebylo vážné. Podle organizátorů protestů se dnes v Bahrajnu demonstrovalo na šedesáti místech, proti některým menším akcím policie ani nezasáhla.

Ministerstvo vnitra v prohlášení před zahájením demonstrace zdůvodnilo rozmístění pořádkových sil snahou zachovat veřejný pořádek a zajistit plynulost provozu. Podle opozice ale úřady izolovaly řadu šíitských lokalit, když zablokovaly silnice betonovými kvádry a zábranami z ostnatého drátu.

Protesty v Bahrajnu propukly v únoru 2011 inspirovány lidovými povstáními v Egyptě, v Tunisku a v dalších muslimských zemích. V Bahrajnu byly demonstrace motivovány nespokojeností většinových šíitů s vládou sunnitské rodiny Chalífů. Mnozí žádali rezignaci krále, který je u moci od roku 1999, nebo dokonce odchod celé sunnitské dynastie, jež zemi vládne od konce 18. století.

 

Právě se děje

Další zprávy