Babiš uvítal pokyn ze summitu, aby Brusel zvážil další regulaci energetického trhu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2021 10:11
O velkém úspěchu hovořil český premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v souvislosti s růstem cen energií vyzvala Evropskou komisi k prověření fungování energetického trhu včetně obchodování s emisními povolenkami. Evropská komise podle Babiše na cenový růst nereaguje adekvátně a měla by rychle upravit pravidla tak, aby povolenky nakupovali jen ti, kdo tak musí činit.
Český premiér Andrej Babiš přichází na summit EU v Bruselu.
Český premiér Andrej Babiš přichází na summit EU v Bruselu. | Foto: Reuters

Český premiér se stal ve čtvrtek večer jedním z hlavních aktérů jednání o energetické krizi, když nejdříve zablokoval přijetí závěrů kvůli požadavku na regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Babiš prezentuje spekulace s povolenkami za zásadní příčinu aktuálních problémů, zatímco Evropská komise označuje vliv tohoto faktoru za pouze okrajový.

Summit Evropské unie ve čtvrtek po několikahodinových polemikách vyzval komisi, aby "prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS" a to za pomoci evropského regulátora ESMA. "Komise následně zhodnotí, zda některé obchodní chování vyžaduje další regulatorní kroky," píše se dále v závěrech, což za vítězství českého premiéra označil také například bruselský server Politico.

Přijatý text nezmiňuje spekulace s povolenkami ani neslibuje konkrétní opatření, Babiš v pátek přesto přijetí formulace prezentoval jako vítězství. Uznal nicméně, že bezprostředně k žádné změně pravidel nedojde a že se nyní bude čekat na analýzu, kterou by komise měla předložit do poloviny listopadu. Podle něj musí následovat změna příslušné směrnice, která by zajistila, že "emisní povolenky můžou kupovat jenom ti, kteří mají tu povinnost".

"Je potřeba, aby se ta směrnice rychle změnila," dodal Babiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy