Babiš se sešel s Macronem. Neznamená to podporu před volbami, tvrdí prezidentův úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2023 14:26
Bývalý český premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš v Paříži hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o válce na Ukrajině a o řešení energetické krize v Evropě. Jednání trvalo zhruba 40 minut, sdělil Babiš. Setkání nefiguruje na Macronově oficiálním programu, Elysejský palác jej zatím nekomentoval.
Emmanuel Macron s Andrejem Babišem na snímku z roku 2018.
Emmanuel Macron s Andrejem Babišem na snímku z roku 2018. | Foto: Reuters

Babišova návštěva se uskutečnila tři dny před prvním kolem českých prezidentských voleb. Někteří prezidentští kandidáti varovali před zásahem do vnitřních záležitostí státu. Mluvčí Macronova úřadu v pondělí řekla, že Babišova návštěva neznamená vyjádření Macronovy podpory před volbami.

"Strávili jsme spolu s panem prezidentem Macronem asi 40 minut. Zajímal jsem se o jeho názor na ukončení války na Ukrajině a samozřejmě řešení energetické krize v Evropě. Na čtyři oči jsme řešili všechna aktuální témata a evropskou agendu," uvedl Babiš.

Expremiér také poznamenal, že jsou s Macronem přátelé. "Vážím si toho, že si na mě našel čas v Elysejském paláci, tak jak si ho pro mě našel i před nedávnem v Praze," dodal. Babiš se s Macronem setkal na podzim v Praze v době neformálního summitu EU. Mluvili tehdy také o evropských otázkách, o válce na Ukrajině a o energetické krizi.

Odpoledne Babiš zveřejnil společnou fotografii s Macronem na Twitteru a napsal, že je "rád, že si na mě nejvýznamnější evropský politik našel čas".

Zhruba týden před sněmovními volbami v roce 2021 navštívil tehdejšího předsedu vlády Babiše v České republice maďarský premiér Viktor Orbán. Navštívili spolu mimo jiné Ústecký kraj, kde Babiš vedl volební kandidátku hnutí ANO.

V úterý ráno se Babiš v Paříži setkal také s podnikatelem Bernardem Arnaultem, jenž je podle časopisu Forbes i agentury Bloomberg nejbohatším člověkem na světě. Arnault je spoluvlastníkem skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží.

"Bavili jsme se především o charitě a investicích do výzkumu ve zdravotnictví, ale samozřejmě i o celkové situaci ve světě a válce na Ukrajině," uvedl Babiš na Twitteru.

Český expremiér ve Francii vlastní luxusní nemovitosti. V souvislosti s nákupem vily Mougins francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) loni v srpnu zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Francouzská média na podzim 2021 po úniku důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers, zkoumala i další Babišův majetek ve Francii.

V pondělí pražský městský soud nepravomocně osvobodil Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy