Ázerbájdžánský soud poslal na tři roky za mříže ruského blogera, který navštívil Náhorní Karabach

ČTK ČTK
20. 7. 2017 13:33
Soud v Baku poslal ruského blogera Alexandera Lapšina na tři roky do vězení. Lapšin v letech 2011 a 2012 pobýval v Náhorním Karabachu bez ázerbájdžánských víz a šířil z enklávy informace, které podle soudu urážely obyvatele země. Lapšina zadržela policie v Bělorusku loni v prosinci. Odsouzený bloger tvrdí, že jeho návštěva Karabachu nebyla politická, nýbrž pouze turistická.
Záběr ze Stěpanakertu, největšího města v Náhorním Karabachu.
Záběr ze Stěpanakertu, největšího města v Náhorním Karabachu. | Foto: Reuters

Baku - Soud v ázerbájdžánském Baku ve čtvrtek odsoudil ke třem letům vězení ruského blogera Alexandra Lapšina, který bez ázerbájdžánských víz navštívil enklávu Náhorní Karabach, sporné území obsazené Armény.

Lapšina, který je občanem Ruska a Izraele, letos v únoru k potrestání v Ázerbájdžánu vydalo Bělorusko, což vyvolalo protesty Moskvy. Odsouzený tvrdí, že jeho cesta do Karabachu byla turistická, nikoli politická.

Běloruská policie zadržela Lapšina na základě ázerbájdžánského zatykače loni v prosinci. Rusko před jeho vydáním do Baku opakovaně varovalo s tím, že "únos" známého blogera poškodí rusko-běloruské vztahy.

Moskva energicky protestuje proti vydávání svých občanů do třetích zemí. V minulosti protestovala proti vydání ruských občanů americké justici, ať šlo o obchodníka se zbraněmi Viktora Buta či o pilota Konstantina Jarošenka, který byl v USA odsouzen za pašování drog.

Lapšin navštívil Náhorní Karabach v letech 2011 a 2012 bez ázerbájdžánského povolení a publikoval z enklávy informace, které podle soudu urážely ázerbájdžánský lid. Bloger se za obsah svých textů omluvil, prohlásil ale, že jeho skutky byly morálním prohřeškem, nikoli kriminálním činem. Prokuratura pro Lapšina žádala 6,5 roku vězení, maximální trest je osm let.

Spor o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou oblast osídlenou Armény, rozděluje Ázerbájdžán a Arménii od konce 80. let. Krvavá válka, která vyústila ve faktické odtržení arménské enklávy, skončila v polovině 90. let zastavením palby, ale klid na linii příměří prakticky nikdy nebyl. Řešení konfliktu stále není na dohled.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy