Ázerbájdžán uvěznil známou investigativní novinářku

ČTK ČTK
6. 12. 2014 21:51
Chadidža Ismailová měla v říjnu promluvit na pražské konferenci Fórum 2000, ale úřady jí odlet do České republiky zakázaly. Již tehdy se obávala zatčení a uvěznění.
Chadidža Ismailová
Chadidža Ismailová | Foto: Forum2000.cz

Baku - Ázerbájdžánské úřady dnes uvěznily přední opoziční novinářku, která často odhalovala podezřelé transakce špičkových politiků, korupci a porušování lidských práv v této ropou a plynem oplývající zemi s autoritářským režimem. Oznámila to agentura AP.

Chadidža Ismailová měla v říjnu promluvit na pražské konferenci Fórum 2000, ale úřady jí odlet do České republiky zakázaly. Již tehdy se obávala zatčení a uvěznění.

Až sedm let vězení

Soud v ázerbájdžánském hlavním městě Baku v pátek uvalil dvouměsíční vazbu na redaktorku ázerbájdžánského vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda Ismailovou, prý kvůli obvinění z navádění bývalého kolegy k sebevraždě. Podle advokátů jde jen o záminku, jak zabránit známé opoziční novinářce v šíření informací kritických k ázerbájdžánskému vedení. Ismailové hrozí tři až sedm let vězení.

Zadržení novinářky v pátek odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle níž je tažení ázerbájdžánských policistů a soudců proti Ismailové "koordinovaným zastrašováním". Za reportérku se postavila také Amnesty International, podle které se úřady snaží v zemi "umlčet nezávislá média".

Česká humanitární organizace Člověk v tísni uvedla, že novinářka získala jednu z mezinárodních cen pro investigativní novináře i za vyšetřování investic a korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v Česku.

Zeman jednal o spolupráci

Právě v pátek o spolupráci České republiky s Ázerbájdžánem v Praze jednal prezident Miloš Zeman s šéfem ázerbájdžánského parlamentu Agtayem Asadovem. Prezident, který s hostem z Baku jednal hlavně o hospodářské spolupráci, bývá kritizován za nedostatečnou pozornost k otázkám lidských práv, jež byly v minulosti významnou součástí české diplomacie.

Ázerbájdžánská vláda vydala ve čtvrtek dokument, ve kterém kritizovala "novodobý kolonialismus" Spojených států a obvinila novináře Svobodné Evropy z prosazování cizích zájmů v zemi. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí sice v pátek odmítla komentovat konkrétní příklady, nicméně vyjádřila hluboké politování nad potlačováním občanské společnosti, včetně novinářů, v Ázerbájdžánu.

Ismailová čelí výhrůžkám a potížím od doby, kdy předloni publikovala sérii článků odhalujících zneužívání moci lidmi z okolí prezidenta Ilhama Alijeva a jeho rodinného klanu.

Nepřítel vlády

Podle jedné americké diplomatické depeše z roku 2009, kterou zveřejnil server WikiLeaks, prezident Alijev údajně označil Ismailovou za "nepřítele vlády". V roce 2012 se na internetu objevilo video zachycující Ismailovou při souloži. Podle novinářky šlo o vydírání.

Ochránci lidských práv často obviňují Alijevův režim z pošlapávání svobody slova a věznění oponentů.

 

Právě se děje

Další zprávy