Analýza: Až dorazí první rakve. Mrtvých Rusů přibývá, Putin hraje doma vabank

Josef Pazderka Josef Pazderka
27. 2. 2022 17:21
Při vojenských akcích na Ukrajině dokázal ruský prezident Vladimir Putin doposud před domácím publikem úspěšně skrývat oběti z řad vojáků. Po spuštění masivní invaze už to možné nebude. Kreml proto hraje s jinak pasivními Rusy riskantní vabank, píše v analýze Josef Pazderka.
Oběti střetů u východoukrajinského Charkova
Oběti střetů u východoukrajinského Charkova | Foto: Reuters

Kyjev tvrdí, že jen během prvního dne invaze na Ukrajinu zemřelo 400 až 850 ruských vojáků, údaje ale nelze nezávisle ověřit. Také z ruské strany přesnější počty chybí. Ministerstvo obrany Ruské federace v neděli poprvé přiznalo mrtvé a zraněné, jsou podle něj ale mnohonásobně menší než ztráty druhé strany.

Ukrajinské síly i přes drtivý tlak ze vzduchu, moře i ze země kladou protivníkovi silný odpor. Daleko větší, než Moskva pravděpodobně očekávala. Prezidenta Vladimira Putina to před domácím publikem staví do nepříjemné situace.

Zatímco protiválečné protesty se mu podařilo - až na drobné výjimky - v Rusku zatím zpacifikovat, na oběti z vlastních řad je tamní společnost od dob sovětské invaze do Afghánistánu velmi citlivá. Pokud Kreml nezařadí rychle zpátečku a nevsadí na mírová jednání, těl mrtvých ruských vojáků - přezdívaných ve vojenském žargonu gruz 200 - bude rapidně přibývat a úřady už je nebudou moct skrývat jako doposud. Ukrajinské odhady obětí jen za první den invaze totiž téměř dorovnávají zhruba tisícovku mrtvých vojáků, o kterou ozbrojené síly Ruské federace přišly v nepřehledných bojích na Krymu či Donbase od roku 2014.

Přesné počty ruských vojenských obětí na Ukrajině jsou Kremlem oficiálně utajené, odhady přinášejí nevládní organizace, blízké rodinám zemřelých vojáků. Jejich těla úřady doposud tajně převážely v chladicích vozech zpět do vlasti, pohřby se často konaly s vyloučením veřejnosti a rodiny dostaly odškodnění pouze za podmínky, že budou o ztrátě syna oficiálně mlčet.

U masivní vojenské operace na Ukrajině už něco takového nebude možné. "K celkové okupaci je potřeba 500 až 700 tisíc vojáků," odhaduje Andor Šándor, bývalý šéf rozvědky českého generálního štábu. "Putin si je moc dobře vědom, že potřebuje domácí podporu útoku na Ukrajinu. Pokud se ale budou ruští synové, otcové či bratři vracet domů v zinkových rakvích ve větších počtech, bude to (pro něj) malér. Hraje vabank," dodává.

Podle opozičního časopisu Novaja gazeta se na nevládní Výbor matek vojáků masově začaly obracet rodiny mladých ruských branců, narychlo převelených k hranicím Ukrajiny. Podle jejich svědectví velitelé mladé muže pod velkým tlakem nutí do podpisu profesionální smlouvy, která umožňuje jejich nasazení v boji.

"V jednotkách chybí profesionální vojáci, proto velení tlačí na brance. Podle matek vojáků jim vydávají na hranici zbraně a říkají, že jsou od té chvíle pod smlouvou. Nic jim nevysvětlují, kluci už se pak neozývají, ztratí možnost spojení," popisuje náměstek ředitele ruského nevládního výboru Andrej Kuročkin.

Zprávy ukrajinské rozvědky, citované tamními weby i agenturou Reuters, tvrdí, že ruské úřady si již objednaly tisíce plastových pytlů na převoz mrtvých těl. Kreml to nekomentuje a informaci je velmi složité nezávisle ověřit. 

Pokud se mu ale situace na frontě vymkne z rukou, čeká podle pozorovatelů Vladimira Putina podobná situace jako posledního sovětského lídra Michaila Gorbačova v 80. letech minulého století. Tehdy do SSSR postupně dorazilo celkem 15 tisíc zinkových rakví vojáků, zabitých při invazi do Afghánistánu. Podle historiků se staly jednou z příčin definitivního rozpadu sovětského impéria.

Video: Spoušť po pátečních bojích v ukrajinském městě Cherson 

Spoušť po pátečním boji na jihu Ukrajiny ve městě Cherson | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy