Střelec zabil v gay klubu na Floridě přes padesát lidí. Palba se mísila s hlasitou taneční hudbou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2016 17:14
Přibližně padesát mrtvých si vyžádala nedělní střelba v nočním klubu ve městě Orlando na Floridě. Útočník držel uvnitř klubu zatím neznámý počet rukojmí. Policie je osvobodila po několika hodinách. Další desítky lidí skončily v nemocnici. Je to nejtragičtější hromadná střelba v historii Spojených států.
Foto: ČTK

Orlando - Střelec v nočním klubu v Orlandu na Floridě zabil přes padesát lidí. Informovala o tom místní policie na Twitteru, která střelbu popsala jako "situaci s mnoha oběťmi". Útočníka policie zastřelila.

Střelba se ozvala okolo druhé hodiny ranní (okolo 8:00 SELČ) v gay klubu Pulse v centru Orlanda. Zranění lidé se schovávali na toaletách nočního klubu v Orlandu, zatímco útočník ozbrojený dvěma střelnými zbraněmi vypálil až stovku nábojů po těch, které měl na dohled.

Svědci podle CNN uvádějí, že slyšeli několik desítek výstřelů, které vycházely rychle za sebou. Reportér televize WESH citoval svědka, jehož přítel se zamkl na záchodě, je zraněn, avšak kvůli tomu, že byl útočník stále v podniku, se nemohl dostat ven.

"Bylo to šokující. Prásk, prásk, prásk, pořád dokola," řekl televizi CNN návštěvník klubu Christopher Hansen, kterému se podařilo uniknout na ulici. Venku pak stejně jako další pomáhal odnášet zraněné, na jejichž převoz do nemocnic nestačily sanitky, a tak s nimi jezdily i policejní vozy.

Další svědci popisují, že palba se zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si nebyli jisti, zda nejde o součást show. Až když se ozvaly první výkřiky "Utíkejte!", došla děsivá skutečnost všem.

Pomoc přišla po třech hodinách

Policisté se proti muži rozhodli zakročit po zhruba třech hodinách. Nejprve provedli kontrolovaný výbuch, který měl odvést útočníkovu pozornost, a pak jej zlikvidovali. Osvobozeno bylo nejméně 30 lidí. Při akci byl zraněni i jeden z policistů, život mu zachránila služební helma.

Policie začala případ vyšetřovat jako teroristický čin a zjišťuje, zda pachatel jednal na vlastní pěst nebo měl komplice. Zatím není jasné, zda jde případ domácího terorismu, nebo byl útočník ve spojení s nějakou zahraniční organizací.

Střelec byl organizovaný a na útok dobře připravený. Podle BBC zástupci FBI prohlásili, že dle prvních zpráv se útočník mohl přiklánět k islámu. Šéf orlandské policie John Mina popsal, že muž byl ozbrojen puškou útočného typu, ruční střelnou zbraní a měl u sebe nespecifikovanou výbušninu.

O den dříve ve stejném městě zastřelil patrně vyšinutý fanoušek dvaadvacetiletou zpěvačku Christinu Grimmieovou. Podle úřadů spolu ale oba incidenty nesouvisí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy