Střelec zabil v gay klubu na Floridě přes padesát lidí. Palba se mísila s hlasitou taneční hudbou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2016 17:14
Přibližně padesát mrtvých si vyžádala nedělní střelba v nočním klubu ve městě Orlando na Floridě. Útočník držel uvnitř klubu zatím neznámý počet rukojmí. Policie je osvobodila po několika hodinách. Další desítky lidí skončily v nemocnici. Je to nejtragičtější hromadná střelba v historii Spojených států.
Foto: ČTK

Orlando - Střelec v nočním klubu v Orlandu na Floridě zabil přes padesát lidí. Informovala o tom místní policie na Twitteru, která střelbu popsala jako "situaci s mnoha oběťmi". Útočníka policie zastřelila.

Střelba se ozvala okolo druhé hodiny ranní (okolo 8:00 SELČ) v gay klubu Pulse v centru Orlanda. Zranění lidé se schovávali na toaletách nočního klubu v Orlandu, zatímco útočník ozbrojený dvěma střelnými zbraněmi vypálil až stovku nábojů po těch, které měl na dohled.

Svědci podle CNN uvádějí, že slyšeli několik desítek výstřelů, které vycházely rychle za sebou. Reportér televize WESH citoval svědka, jehož přítel se zamkl na záchodě, je zraněn, avšak kvůli tomu, že byl útočník stále v podniku, se nemohl dostat ven.

"Bylo to šokující. Prásk, prásk, prásk, pořád dokola," řekl televizi CNN návštěvník klubu Christopher Hansen, kterému se podařilo uniknout na ulici. Venku pak stejně jako další pomáhal odnášet zraněné, na jejichž převoz do nemocnic nestačily sanitky, a tak s nimi jezdily i policejní vozy.

Další svědci popisují, že palba se zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si nebyli jisti, zda nejde o součást show. Až když se ozvaly první výkřiky "Utíkejte!", došla děsivá skutečnost všem.

Pomoc přišla po třech hodinách

Policisté se proti muži rozhodli zakročit po zhruba třech hodinách. Nejprve provedli kontrolovaný výbuch, který měl odvést útočníkovu pozornost, a pak jej zlikvidovali. Osvobozeno bylo nejméně 30 lidí. Při akci byl zraněni i jeden z policistů, život mu zachránila služební helma.

Policie začala případ vyšetřovat jako teroristický čin a zjišťuje, zda pachatel jednal na vlastní pěst nebo měl komplice. Zatím není jasné, zda jde případ domácího terorismu, nebo byl útočník ve spojení s nějakou zahraniční organizací.

Střelec byl organizovaný a na útok dobře připravený. Podle BBC zástupci FBI prohlásili, že dle prvních zpráv se útočník mohl přiklánět k islámu. Šéf orlandské policie John Mina popsal, že muž byl ozbrojen puškou útočného typu, ruční střelnou zbraní a měl u sebe nespecifikovanou výbušninu.

O den dříve ve stejném městě zastřelil patrně vyšinutý fanoušek dvaadvacetiletou zpěvačku Christinu Grimmieovou. Podle úřadů spolu ale oba incidenty nesouvisí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy