Až bude EU předsedat Kypr, Turci s ní přestanou mluvit

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 9. 2011 13:10
Turecko mění styl své zahraniční politiky. Nešetří siláckými výroky
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan při jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan při jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko hrozí, že pokud Kypr ve druhé polovině roku 2012 převezme rotující předsednictví Evropské unie, zmrazí se sedmadvacítkou veškeré styky.

"Pokud mírová jednání s Kyprem nikam nepovedou a EU předá předsednictví jižnímu Kypru, nastane v turecko-unijních vztazích opravdová krize. Vzájemné styky budou přerušeny," nechal se slyšet turecký vicepremiér Beşir Atalay během návštěvy severního Kypru, který Turecko v roce 1974 obsadilo.

Podle turecké tiskové agentury Anatolian místopředseda turecké vlády neupřesnil, co přesně "přerušením styků" myslí.

Pohrůžka může podle komentátorů ještě snížit naději Turecka, které kandiduje na vstup, že ji unie v dohledné době přijme za řádného člena.

Přístupové rozhovory se od roku 2005 prakticky nikam nepohnuly. Mezi rezolutní odpůrce rozšíření EU o Turecko navíc patří klíčoví evropští hráči, jako je například německá křesťansko-demokratická kancléřka Angela Merkelová.

Evropská komise nechtěla podle listu Huffington Post tureckou výhrůžku komentovat.

Silácké prohlášení Ankary svědčí o výrazné změně turecké zahraniční politiky. Země, která byla donedávna největším spojencem Západu a Izraele v regionu, se nyní snaží orientovat na spolupráci s Egyptem a dalšími zeměmi, v nichž na jaře proběhly revoluce.

Turci by rádi vytvořili nový mocenský blok a postavili se do jeho čela.

Tradičně napjaté vztahy Turecka a Kypru, který Ankara neuznává, se v poslední době vyostřily poté, co Kypr zahájil ve spolupráci s americkou společností Noble Energy práce zaměřené na hledání ložisek ropy a zemního plynu u kyperského pobřeží.

Kypr podle Turků musí spolupráci s Američany okamžitě ukončit, v opačném případě prý vyšle Ankara do Středozemního moře vlastní týmy pro hledání ropy v doprovodu vojenského loďstva.

Rozdělený Kypr.
Rozdělený Kypr. | Foto: Aktuálně.cz

Kypr odpověděl prohlášením, že je svrchovanou zemí a na svém území si bude dělat, co bude chtít. Premiér Demetris Christofias v zápětí oznámil, že jeho země začne s těžebními průzkumy v řádu dní.

Ostrov je rozdělený od roku 1974, kdy po 11 letech sporů mezi tureckými a řeckými Kypřany Ankara zareagovala na pokus o připojení Kypru k Řecku, vyvolaný řeckou juntou, obsazením severní části ostrova.

Na zabraném území (asi třetině ostrova) pak Turci vyhlásili Severokyperskou tureckou republiku. Tu ale uznává pouze Turecko.

Větší jižní část, kde žijí řečtí Kypřané, se nazývá Kyperská republika a je od roku 2004 je členem Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy