Gang z Polska vytvořil v Británii největší síť otroků. Lákal je na dobrou práci

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
5. 7. 2019 19:35
Gang původem z Polska držel v Británii v otrockých podmínkách dosud největší skupinu lidí. Jeho oběťmi se podle vyšetřovatelů stalo nejméně 400 sociálně slabých z Polska. Soud v Birminghamu v minulých měsících v souvislosti s tímto případem, o němž mohla média zveřejnit podrobnosti teprve dnes, poslal osm členů gangu do vězení na tři až 11 let za pašování lidí, praní špinavých peněz a za to, že své oběti zneužívali k nucené práci.
Britská policie (ilustrační foto).
Britská policie (ilustrační foto). | Foto: iStock

Gang pěti mužů a tří žen, který tvořili příslušníci dvou polských klanů s kriminální minulostí a jejich spolupracovníci, v Polsku lákal bezdomovce, lidi po výkonu trestu nebo alkoholiky do Británie s tím, že jim tam zajistí dobře placenou práci.

"Měl jsem problémy s policií a chtěl jsem se dostat ze země," řekl BBC bývalý voják Mariusz Rykaczewski, který se stal jednou z obětí otrokářů. S nabídkou cesty do Británie ho oslovili dva muži, nabízeli zdarma cestu i ubytování. "Myslel jsem si, že je to vtip. Pak mi ale druhý den zavolali a já si pomyslel "proč ne?" popisuje Rykaczewski taktiku otrokářů.

Poláci mezi 17 a 60 lety dostali práci v recyklačních centrech, na farmách a v drůbežárnách. V den, kdy dostali výplatu, jim však peníze na účtu zabrali členové gangu. Jménem svých otroků navíc pobírali sociální dávky.

Tito moderní otroci pak ve skutečnosti za práci dostávali pouhých 20 liber (570 korun) týdně. Za tuto částku si nemohli dovolit ani jídlo, chodili si pro ně do charitativních organizací.

Naopak jejich "šéfové" si zhruba za pět let vydělali více než dva miliony liber (57 milionů korun) a žili v luxusu.

Zato oběti přebývaly ve špinavých místnostech zamořených krysami bez přístupu k čisté vodě. Jeden z postižených dokonce vypověděl, že se musel mýt v kanálu. Záchod, z něhož vytékala voda, ucpávali vlastními pokrývkami a povlečením. 

"V domě byl pořád šílený hluk, nebylo tam žádné místo, kam jít. A oni nás pořád sledovali," popsal podmínky Rykaczewski.  

Jeden z podvedených během doby, co ho ovládali moderní otrokáři, zemřel. Členové gangu pak zničili všechny jeho osobní věci a doklady, aby nebyli odhaleni.

Nakonec je pomohli odhalit dva uprchlíci, kterým se podařilo utéct v roce 2015 a vše řekli dobročinné organizaci. Vyšetřování trvalo několik let. Policisté prokázali, že podvodníci v Británii drželi v otrockých podmínkách 92 lidí. Podle odhadů jich však bylo mnohem více, nejméně dalších 350. Buď se je nepodařilo vypátrat, nebo z Británie odjeli, případně měli strach vypovídat.

"Šlo o vykořisťování ve velkém, tento gang využíval lidi, své krajany, výlučně jako zboží pro svoji vlastní chamtivost," řekl policejní vyšetřovatel Nick Dale. Když si podvedení Poláci stěžovali, příslušníci gangu je bili nebo jim vyhrožovali, že ublíží i jejich příbuzným doma v Polsku. "Některým tvrdili, že je dovezou do lesa, aby si tam vykopali vlastní hrob," uvedl Dale.

U soudu, který trval kolem půl roku, proti gangu vypovídalo 66 obětí. Pět členů gangu bylo obviněno už v únoru, informace se na veřejnost dostaly až nyní. 

Podle informací britské BBC je jeden z obviněných, dvaapadesátiletý Ignacy Brzezinski, na útěku. V nepřítomnosti dostal jedenáctiletý trest odnětí svobody.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy