Autoritáři i pokrytci. Setkání zástupců USA a Číny začalo slovní přestřelkou

ČTK ČTK
19. 3. 2021 10:33
První osobní jednání představitelů Spojených států a Číny od lednové inaugurace amerického prezidenta Joea Bidena začalo nebývale ostrým střetem před zástupci médií. Americký ministr zahraničí Antony Blinken a Jang Ťie-čch' z vedení čínské komunistické strany se hned na úvod dvoudenního setkání konaného v aljašském městě Anchorage pustili do vzájemné kritiky zahraniční politiky.
Setkání amerických a čínských zástupců v Anchorage.
Setkání amerických a čínských zástupců v Anchorage. | Foto: Reuters

Tradiční úvodní ceremoniál za přítomnosti novinářů ve čtvrtek večer trval déle než hodinu a zahrnoval "velmi veřejné slovní přestřelky", shrnul deník The New York Times. Konfrontační tón zahajovacích vystoupení naznačoval ještě více vyhrocenou atmosféru směrem k jednáním za zavřenými dveřmi, doplňuje agentura AP.

Vývoj se vzhledem k napjatému stavu americko-čínských vztahů dal očekávat. Peking v pátek v reakci na začátek dvoudenního setkání hovořil o večeru s velkou mírou konfrontace, uvedla agentura Reuters. Americká strana už předtím obvinila Číňany z teatrálního vystupování a porušení protokolu kvůli čínskému nedodržení dvouminutového limitu pro úvodní projevy.

Podle zákulisních informací se nicméně jednání ani po odchodu novinářů z místnosti nezhroutila.

Americký ministr zahraničí Blinken do Anchorage dorazil po návštěvě Japonska a Jižní Koreje, kde byl vztah mezi dvěma největšími světovými ekonomikami jedním z hlavních témat. Očekávalo se, že s čínskou stranou bude diskutovat o obchodu, lidských právech v Tibetu, Hongkongu a severočínské provincii Sin-ťiang, asertivitě Pekingu v Jihočínském moři nebo pandemii covidu-19.

V úvodním projevu šéf americké diplomacie řekl, že Spojené státy hodlají se svými spojenci vzdorovat sílícímu čínskému autoritářství a asertivitě na domácí půdě i v zahraniční. Jang z vedení čínské komunistické strany vzápětí americký přístup označil za "povýšený" a kritiku Pekingu za pokryteckou.

"Budeme… jednat o našich hlubokých obavách z jednání Číny, včetně Sin-ťiangu, Hongkongu, Tchaj-wanu, kybernetických útoků proti USA a ekonomického nátlaku vůči našim spojencům," řekl Blinken v úvodním komentáři. "Každý z těchto kroků ohrožuje řád založený na pravidlech, která udržují globální stabilitu," dodal.

Jang reagoval 15minutovým projevem v čínštině, v němž USA obvinil ze špatného zacházení s menšinami a zkritizoval americkou zahraniční a obchodní politiku. Mimo jiné poznamenal, že USA pod záminkou národní bezpečnosti "brání běžným obchodním výměnám a podněcují některé země k útokům na Čínu". Dodal, že Spojené státy nemohou a v minulosti nemohly k Číně promlouvat z pozice síly.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan poté řekl, že USA neusilují o konflikt s Čínou, ale hodlají hájit své hodnoty a přátele. Čínská strana se pak těsně před odchodem novinářů nechala slyšet, že měla hned na začátku Američanům připomenout, aby si ve vyjádřeních dávali pozor na tón.

Většinou úvodní výměny před podobnými diplomatickými jednáními trvají jen několik minut. Tentokrát ale obě strany nechtěly té druhé dopřát poslední slovo a opakovaně vyžadovaly přítomnost novinářů pro další reakci. Po odchodu reportérů jednání pokračovala ve "věcném, seriózním a přímém" duchu, sdělil anonymně představitel americké vlády. Na dnešní dopoledne je v plánu třetí blok rozhovorů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy