Psal román o špionech, teď viní ze špionáže jeho. V Číně mu hrozí trest smrti

Jana Václavíková Jana Václavíková
27. 5. 2021 18:30
Autor špionážních románů, akademik a známý bloger Jang Cheng-ťün přiletěl v lednu 2019 do Číny, aby navštívil svou rodinu. Z letiště se však dostala jen jeho žena a dítě, Janga zatkly bezpečnostní složky. Australan čínského původu ve čtvrtek stanul před soudem, kde čelí obvinění ze špionáže. Hrozí mu až trest smrti.
Autor a politický komentátor Jang Cheng-ťün.
Autor a politický komentátor Jang Cheng-ťün. | Foto: Reuters

Než šestapadesátiletý Jang emigroval v roce 1999 do Austrálie, která mu o tři roky později udělila občanství, pracoval více než deset let jako diplomat pro čínské ministerstvo zahraničí a byl také agentem její rozvědky. V té době začal pod pseudonymem na internetu zveřejňovat špionážní román inspirovaný jeho prací, píše televizní stanice al-Džazíra

Psaní blogu pod přezdívkou "Podomní prodavač demokracie" se věnoval i po emigraci, místo špionážního románu však vydával texty především o čínské politice a rovněž svůj akademický výzkum. Zkoumal, jak může internet pozměnit čínskou komunistickou stranu.

Právě jeho blog zaměřený na čínské publikum mohl být podle odborníků důvodem, proč ho Čína zatkla. "Obvinění proti Jangovi se zdají být politicky motivovaná kvůli článkům, které napsal a byly k čínské vládě kritické. Jde o skandální útok na jeho práva a svobodu projevu," říká pro britský deník The Guardian Joshua Rosenzweig z čínské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International.

Peking to odmítá a na obvinění Janga ze špionáže trvá. Dosud ale neupřesnil, pro kterou zemi měl Jang činnost vykonávat, a neuvedl ani žádné další detaily. "Skutečně doufám, že poskytnou doktoru Jangovi spravedlivý soud, ale neviděli jsme žádné vysvětlení nebo důkazy k obvinění, které proti němu bylo vzneseno," cituje australskou ministryni zahraničí Marise Payneovou britská stanice BBC. Austrálie zároveň popřela, že by Jang byl jejím agentem.

"Je to hluboce politováníhodné, znepokojivé a neuspokojivé," dodal australský diplomat Graham Fletcher, který se ve čtvrtek objevil před soudem. Do jednacího sálu však nebyl spolu s kolegy z velvyslanectví v Pekingu vpuštěn, stejně tak Jangova rodina.

Australský diplomat Graham Fletcher není vpuštěn na soudní jednání s australským občanem Jang Cheng-ťün v Číně.
Australský diplomat Graham Fletcher není vpuštěn na soudní jednání s australským občanem Jang Cheng-ťün v Číně. | Foto: Reuters

Dopis z vězení

O současném Jangově zdravotním stavu a jeho vězeňských podmínkách existuje jen málo informací. Čínský režim mu odepřel kontakt nejen s rodinou, ale často i s právníkem. Detaily proto přinesl až dopis, který Jang napsal v březnu, ale zveřejněn byl až v předvečer soudu. 

Jang ve zprávě adresované rodině a přátelům popisuje, že se jeho zdraví zhoršilo, ale stále je silný. Podle svých slov je vystaven spánkové deprivaci, nemá přístup k čerstvému vzduchu a často ani ke slunečnímu světlu. Za dobu zadržení byl prý vyslýchán více než 300krát, někdy v poutech nebo měl pásku přes oči a jeho věznitelé se z něj pokoušeli dostat přiznání. "Jsem nevinný a budu bojovat až do konce. Nikdy se nepřiznám k ničemu, co jsem neudělal," cituje z jeho dopisu australská stanice ABC News.  

Přesto známým vzkázal, ať se o něj nebojí. "S odhodláním budu čelit utrpení a mučení… Každému dni budu čelit s důstojností," napsal. "Pokud se mi chce někdo pomstít kvůli mému psaní, prosím, vysvětlete lidem uvnitř Číny, co jsem udělal a význam mé práce pro obyvatele Číny. Hodnoty a přesvědčení, které jsme sdíleli a které jsem předával svým čtenářům, jsou větší než já," dodává.

Tři roky až trest smrti

Soud má podle odhadů trvat jeden den a rozsudek bude zveřejněn později. Čínské soudy přitom až v 99 procentech takových případů obviněného shledají vinným. Pokud však dojde soud k názoru, že obžalovaný ohrozil státní bezpečnost a výrazně poškodil zemi a její občany, může mu udělit doživotní trest, případně až trest smrti. 

Přísného verdiktu se obává Joshua Rosenzweig i Jangova manželka. "Vzhledem k současnému stavu vztahů Číny a Austrálie jsem celkem nervózní a obávám se výsledku soudu. Je těžké být optimistická," popisuje pro BBC Juan Žuej-ťüan. 

Video: Čeští vědci na výplatní pásce Číny? Nabaluje se to jako sněhová koule, říká Valášek

Čínský režim je podle BIS nepřátelská velmoc. Univerzita Karlova si to roky neuvědomovala, upozorňuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy