Automobilka Fiat loni více než zdvojnásobila zisk

ČTK ČTK
29. 1. 2014 15:16
Firma nicméně uvedla, že letos počítá s prudkým poklesem zisku
Foto: Aktuálně.cz

Milán/Turín - Italská automobilka Fiat loni více než zdvojnásobila čistý zisk na téměř dvě miliardy eur (55 miliard korun) z necelých 900 milionů eur v předchozím roce. Firma nicméně uvedla, že letos počítá s prudkým poklesem zisku.

Automobilka zároveň zhoršila výhled na letošní rok, což zdůvodnila slabou poptávkou v Jižní Americe, a uvedla, že za loňský rok nevyplatí žádnou dividendu. Sdělila ale také podrobnosti ke struktuře nově sloučené skupiny.

Tržby Fiatu loni vzrostly o tři procenta na téměř 87 miliard eur. Odbyt automobilů se zvýšil také o tři procenta a činil 4,4 milionu vozů. Vysoká poptávka v Severní Americe a v Asii totiž převážila nad poklesem prodeje v Jižní Americe a v Evropě. V letošním roce počítá firma s nárůstem tržeb na 93 miliard eur, čistý zisk by se nicméně měl snížit a dosáhnout 600 až 800 milionů eur.

Akcie automobilky odpoledne odepisovaly skoro šest procent a patřily k nejztrátovějším titulům na burze v Miláně. Obchodování s nimi bylo zároveň přechodně pozastaveno, a to právě kvůli prudkému propadu kurzu.

Fiat se minulý týden stal stoprocentním vlastníkem amerického partnera Chrysler. Italská automobilka dnes oznámila, že nový automobilový koncern, který vznikl jejich sloučením, se bude jmenovat Chrysler Fiat Automobiles. Sídlo bude mít v Nizozemsku a s jeho akciemi se bude obchodovat na burzách v New Yorku a Miláně. Nový koncern mimo jiné uvedl, že sloučení nebude mít žádné dopady na pracovní místa v Itálii ani jinde.

Vytvoření nového koncernu Fiat Chrysler Automobiles otevírá "novou kapitolu" v dlouhé historii italského koncernu, řekl podle agentury ANSA předseda představenstva Fiatu John Elkann. Daňový domicil bude mít skupina v Londýně.

Chrysler dnes oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí více než zečtyřnásobil čistý zisk na 1,6 miliardy dolarů (32 miliard korun). V celém loňském roce vydělal Chrysler bez zahrnutí mimořádných daňových výnosů 1,8 miliardy dolarů, což představuje nejlepší výsledek podniku od opuštění bankrotového režimu v roce 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy