Autista chce rozhodovat sám. Podal žalobu a vyhrál

Zahraničí Zahraničí
17. 10. 2013 22:25
Pětadvacetiletý muž až dosud sám nesměl téměř nic. Verdikt soudu to změnil.
Obraz běžného mozku (nahoře) a mozku dítěte trpícího autismem (poruchou kontaktu s okolním světem) při reakci na lidský hlas - zdravému člověku mozek podnět registruje, c
Obraz běžného mozku (nahoře) a mozku dítěte trpícího autismem (poruchou kontaktu s okolním světem) při reakci na lidský hlas - zdravému člověku mozek podnět registruje, c | Foto: NeuroSpin

Mexico City - Lékařská diagnóza leckde otvírá dveře, může však také nepříjemně zkomplikovat život. Své o tom ví pětadvacetiletý Ricardo Aldair z Mexika.

Před dvěma lety se pustil do soudní bitvy, kterou teď vyhrál. Nešlo v ní o nic míň než o to, zda o sobě může - jako člověk s těžkým postižením - sám rozhodovat, nebo ne.

Ricardovi kdysi diagnostikovali autismus, přesněji jednu z jeho forem - Aspergerův syndrom. Lidé s tímto typem poruchy autistického spektra mají většinou potíže se sociálními vztahy a s komunikací, okolí navíc často udivují velmi specifickými zálibami a zájmy.

Foto: BONTONFILM a.s.

Světová zdravotnická organizace (WHO) autismus (včetně Aspergerova syndromu) řadí mezi celoživotní neurovývojové poruchy. Zákony v Ricardově rodném Mexiku lidem s tímto typem postižení nedovolují kupovat mobilní telefon, žádat o pas, podat si přihlášku ani udělat si řidičák.

Bez podpisu rodičů či pečující osoby se Ricardo Aldair až dosud nesměl přestěhovat ani cestovat. Na Mexiko a jeho legislativu proto podal žalobu.

"Chci, aby mi bylo dovoleno rozhodovat, co budu dělat, kam půjdu, kde a s kým chci žít nebo cestovat, kde pracovat nebo studovat," vysvětlil pětadvacetiletý mladík před mexickým nejvyšším soudem. Čtyři soudci z pěti mu dali za pravdu.

Autismus v Číně
Autismus v Číně | Foto: Reuters

"Chtěli jsme jen, aby na prvním místě stála Ricardova vlastní svobodná vůle," vysvětlil BBC jeho právník Andres Gomez Montt. To, že mu soud dal zapravdu, teď může ovlivnit postavení lidí s poruchou autistického spektra v celé Latinské Americe.

"Potvrdili naše práva a věřím, že to je velký krok kupředu," reagoval sám Ricardo s tím, že ke zbytku se vyjádří, až si přečte celé odůvodnění rozsudku.

Z verdiktu se raduje nejen Ricardo Aldair, ale i jeho matka. Syna v boji za svá práva po celou dobu podporovala.

I když jsou mexické zákony psané tak, aby lidi s handicapem chránily, někdy je podle ní naopak nepřípustně omezují. Jako v případě jejího syna.

"Mnoho dětí má různé úrovně postižení. Některé potřebují více podpory, jiné méně. Každý by měl dostat to, co potřebuje," cituje ji britská stanice BBC.

Podle WHO trpí poruchou autistického spektra ve světě jedno ze 160 dětí. Diagnostikovaných dětí přibývá, Česko není výjimkou. 

 

Právě se děje

Další zprávy