Australští knihovníci našli pravý Schindlerův seznam

Naďa Straková
7. 4. 2009 17:30
Vzácný dokument byl mezi rukopisy australského spisovatele Thomase Keneallyho

Sydney - Australští vědci zcela náhodně objevili seznam se jmény lidí židovského původu, kteří si za druhé světové války díky německému obchodníkovi Oskaru Schindlerovi zachránili život před jistou smrtí v plynových komorách. Informují o tom zahraniční média.

Tzv. Schindlerův seznam, který se do obecného povědomí dostal hlavně díky stejnojmennému oscarovému snímku amerického režiséra Stevena Spielberga z roku 1993, byl nalezen v knihovně ve městě Sydney mezi rukopisy australského spisovatele Thomase Keneallyho. Ten je také autorem knižní předlohy Spielbergova filmu.

"Zachránil 801 lidí před smrtí v plynových komorách - je to neuvěřitelně dojímavá historie," řekla kurátorka knihovny Olwen Prykeová o zažloutlém třináctistránkovém dokumentu.

Kontroverzní obchodník a zachránce v jednom Oskar Schindler
Kontroverzní obchodník a zachránce v jednom Oskar Schindler | Foto: wikipedia.org

Ve světě vesměs univerzálně obdivovaný, pro mnoho historiků ale značně kontroverzní podnikatel Oskar Schindler se narodil před 91 lety ve Svitavách. V roce 1935 vstoupil do Sudetoněmecké strany a v roce 1938 byl československými soudy odsouzen k trestu smrti za špionáž pro německou rozvědku.

Po Mnichovské dohodě byl však jako politický vězeň okamžitě propuštěn a po německé invazi do Polska v roce 1939 vstoupil do NSDAP a stal se arizátorem v krakovské továrně, kde pracovalo tisíc lidí, z nichž polovinu tvořili Židé z tamního židovského ghetta.

Na sklonku války se tento bývalý člen Sudetoněmecké strany rozhodl dodat německým úřadům jména dělníků, které nezbytně potřeboval pro chod továrny, čímž je zachránil před odvozem do nacistických vyhlazovacích táborů. Argumentoval údajně tím, že pokud budou jeho dělníci staženi z výroby, bude po německé vládě požadovat ušlý zisk.

Australský spisovatel Thomas Keneally ve své knihovně
Australský spisovatel Thomas Keneally ve své knihovně | Foto: Reuters

Nikdo z pracovníků knihovny, ani kurátorka Prykeová, netušil, že se v krabici, jež knihovna koupila před šesti lety od jednoho sběratele, mezi ústřižky starých německých novin a zápisků spisovatele Keneallyho nachází i historicky velmi cenný dokument.

Sám Keneally vzácný seznam získal od Leopolda Pfefferberga, který byl mezi zachráněnými židovskými dělníky. Předal mu jej v jednom losangeleském obchodě s přáním, aby o Schindlerově seznamu napsal knihu. To se Keneallymu podařilo a v roce 1982 vyšel román pod jménem Schindlerova archa. Autor za něj získal prestižní Bookerovu cenu.

 

Právě se děje

Další zprávy