Australský arcibiskup zůstane po sexuálním skandálu v domácím vězení

ČTK ČTK
14. 8. 2018 6:08
Australský soud uznal v květnu Wilsona vinným, že kryl závažný trestný čin jiného člena církve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Helena Bucková

Melbourne  - Bývalý australský arcibiskup Philip Wilson, který byl odsouzen k odnětí svobody na jeden rok za to, že kryl sexuální zneužívání dětí jiným duchovním, skončil v úterý v domácím vězení. Podle australských médií se tak na poslední chvíli vyhnul pobytu v normální věznici. Jako důvod uvedly zdravotní komplikace 67letého kněze.

Australský soud uznal v květnu Wilsona vinným, že kryl závažný trestný čin jiného člena církve. Šlo o kněze Jamese Fletchera, který děti zneužíval v 70. letech. Roku 2004 byl usvědčen a odsouzen k osmiletému žaláři za zneužití devíti dětí. Zemřel ve vězení v roce 2006. Wilson tvrdil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud ale uvěřil svědkovi, který tvrdil opak.

Počátkem července byl arcibiskup Wilson odsouzen k 12 měsícům vězení s tím, že bude moci o podmínečné prominutí zbytku trestu požádat po půl roce od jeho nastoupení. Koncem července pak rezignoval na svou funkci.

Římskokatolickou církví v posledních letech zmítají skandály spojené se sexuálním zneužíváním dětí ve více zemích. Papež František opakovaně vyzývá k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Hlava církve vydala také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

V červenci František přijal rezignaci amerického kardinála Theodora McCarricka, jednoho z předních představitelů katolické církve v USA. I bývalý washingtonský arcibiskup čelí obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali Starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy