Australskému infernu padlo za oběť už přes 130 lidí

Zahraničí Zahraničí
9. 2. 2009 9:42
Celá města lehla popelem, policie se obává, že obětí bude ještě víc
Austrálie se každoročně potýká s více než 60 tisíci požáry. Téměř polovina z nich bývá podle hasičů založena úmyslně.
Austrálie se každoročně potýká s více než 60 tisíci požáry. Téměř polovina z nich bývá podle hasičů založena úmyslně. | Foto: Reuters

Sydney - Austrálie bojuje s nejhoršími požáry ve své historii. Podle nejnovějších informací BBC už si vyžádaly životy více než 130 lidí, což je nejvyšší počet obětí, jaký byl v Austrálii za poslední století u přírodní katastrofy zaznamenán.

Požáry obklíčily celá města, lidé umírali v automobilech, v nichž se snažili z postižených oblastí ujet. S plameny bojují tisíce hasičů posílených o příslušníky armády.

Vlna požárů se prohnala několika městy v zemědělské oblasti na sever od Melbourne a ničila úplně všechno, co jí stálo v cestě. Celá města lehla popelem. Situaci komplikují vysoké teploty a nepředvídatelně se točící vítr.

Záchranáři se obávají, že nebudou schopni požáry uhasit, dokud jim nepomůže déšť.

Policie předpokládá další oběti

Počet obětí může podle policie růst tak, jak bude prohledávat trosky shořelých obydlí. V nemocnicích navíc leží desítky lidí s těžkými popáleninami.

Mezi nejvíce postižené oblasti patří státy Viktoria a Nový Jižní Wales. Podle svědků šlehají plameny do výše čtyřposchoďových domů.

Požáry podle nich postupují rychlostí vysokorychlostních vlaků. "Plameny se prohnaly jako kulka," řekl televizi Sky TV obyvatel městečka Kinglake Darren Webb-Johnson.  

Svědci popisují hrůzostrašné scény

"Z nebe pršel oheň," popsal agentuře Reuters katastrofu jeden ze šťastnějších Australanů, kteří řádění živlu přežili. Se svou rodinou ale musel bezmocně sledovat, jak oheň pohlcuje jejich dům.

Jiná rodina se zachránila jen díky tomu, že na své farmě strávila nekonečné hodiny plné strachu v zásobníku s vodou.

"Zmizela škola i radnice, někteří lidé nestihli utéct. Ztratili jsme přátele a očekáváme zprávy o dalších - dětech a nejbližších," řekla rozhlasové stanici ABC obyvatelka Strathewen, jednoho z nejpostiženějších měst.

Do Viktorie přijel premiér Kevin Rudd, který uvolnil pro stát deset milionů australských dolarů. Na pomoc s požáry byla povolána i armáda.

Požáry v Austrálii již během sobotního rána pohltily přibližně tři tisíce hektarů národního parku. Kvůli silnému větru a vysokým letním teplotám, dosahujícím až k 47 °C, se rychle šíří do okolních měst.

Shořelo již přes 700 domů

Shořelo již přes 700 domů a tisíce lidí přišly o svá obydlí. Tisíce domácností jsou bez dodávek elektrického proudu.

Australská policie se nechala slyšet, že kdokoli požár úmyslně založí, bude obviněn z vraždy či zabití. Část z 400 požárů, které v Austrálii nyní hoři, podle hasičů založili žháři.

"Zatím jsme nikoho nezatkli. Pátráme však v tuto chvíli po několika podezřelých," řekl CNN mluvčí místní policie.

 

Právě se děje

Další zprávy