Austrálii zasáhla "astmatická bouře". Lékaři nestíhali ošetřovat pacienty

Zahraničí Zahraničí
22. 11. 2016 19:10
Životy dvou lidí si vyžádala netypická pondělní bouře, která se prohnala nad australským hlavním městem Melbourne. Podle tamních médií zemřela jedna oběť během dlouhého čekání na lékařské ošetření. Lékaře zaskočil nebývalý počet případů astmatických záchvatů a dýchacích potíží. Způsobil je silný vítr, který rozvířil pyl do ovzduší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Melbourne – Nebývalá bouře se prohnala v pondělí večer nad australským Melbourne. Způsobila pohotovost ve všech místních zdravotnických zařízeních. Lékaři ale neošetřovali zranění, ve všech případech museli léčit astma.

Telefony na ambulancích zvonily skoro nepřetržitě a v nemocnicích se tvořily fronty lidí s dýchacími problémy, píše zpravodajský server BBC s odvoláním na místní média.

Na pomoc postiženým bylo v Melbourne nasazeno 60 rezervních sanitek. Do pohotovosti se museli zapojit i hasiči a policie.

Po půl hodině čekání smrt  

Veřejné nemocnice nestíhaly přijímat pacienty a otevřít se musely i ty soukromé. I přesto jeden pacient zemřel – po půlhodině strávené v čekárně, těsně před ošetřením. Australská média informovala taky o další oběti spojené s pondělní bouří.

Příčinou nečekaných problémů byly pyly žita, které silný vítr rozfoukal do vzduchu a lidé je vdechovali.

Déšť doprovázející bouřku způsobil, že se pyl rozložil na ještě menší částice. Ty pak snadno pronikaly do plic a působily astmatické záchvaty i u lidí, kteří nikdy předtím astmatem netrpěli.

Jaro nebezpečné pro alergiky

Austrálie prožívá poměrně vlhké a deštivé jaro, které má velmi nepříznivý vliv na alergiky a lidi trpící astmatem. V pondělí večer převyšoval počet pylových částic ve vzduchu víc než dvojnásobně hranici, která je obvykle považována za vysokou.

Žito je navíc velmi rozšířený alergen. Odhaduje se, že s ním má potíže na 80 procent alergiků v Austrálii.

 

Právě se děje

Další zprávy