Austrálii trápí extrémní počasí, žene krokodýly do měst. Tisíce ryb hynou ve špinavé vodě

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2017 9:33
Kvůli povodním a mimořádnému suchu se v Austrálii přesunují krokodýli do měst a ryby v řekách hynou. Ekologové to vysvětlují tím, že se po letech sucha dostala povodňová voda do vnitrozemí, kde změnila stagnující, kontaminované vodní plochy na řeky. Sydney mezitím míří k rekordně horkému létu. V úterý tu teplota vystoupila na 38 stupňů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Sydney – Extrémní počasí s povodněmi v jižní části země a mimořádným horkem na severovýchodě sužuje Austrálii. To způsobuje chaos i v místní přírodě. Zatímco na jihu se po povodních dostali krokodýli až do centra Darwinu či jeho satelitního souseda Palmerstonu, nedaleko Brisbane se našly tisíce uhynulých krabů a v řekách plavou mrtvé ryby včetně australských paokounů, informoval zpravodajský server The Times.

Policie se mimo jiné obává, že několik krokodýlů se dostalo do odpadního systému v Palmerstonu, satelitního souseda Darwinu. Začátkem týdne lidé v Palmerstonu natočili krokodýla, jak se snaží dostat do popelnice, zatímco v Darwinu vyvolala poplach automobilová nehoda, kdy se osobní vůz srazil s krokodýlem.

Nedaleko Brisbane se našly tisíce uhynulých krabů a v řekách plavou mrtvé ryby včetně australských paokounů, informoval zpravodajský server The Times. Podle ekologů ryby hynou proto, že se po letech sucha při povodních dostala povodňová voda do vnitrozemí, kde změnila stagnující, kontaminované vodní plochy na řeky. V nich je ale snížená hladina kyslíku a ryby ani další živočichové v nich nemohou přežít.

"Špinavá voda vytlačila všechen kyslík z řeky, což zabilo spoustu paokounů," řekl oficiální činitel rybářství na řece Ward nedaleko města Charleville.

Sydney mezitím míří k rekordně horkému létu. V úterý tu teplota vystoupila na 38 stupňů a jednalo se už o osmý den, kdy teplota ve městě dosáhla alespoň 35 stupňů. Stačí už jen jeden podobně horký den, a toto léto vyrovná rekord z roku 1896.

Žena z australského Severního teritoria neuvěřitelně riskovala, když k ní plaval krokodýl mořský. Největšího plaza současnosti zahnala botou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy