Austrálii čeká volební drama s těsným výsledkem

Monika Horáková
20. 8. 2010 15:20
Utkají se vládnoucí labouristé a opoziční konzervativci
"Chladná vládkyně." Současná australská premiérka.Julia Gillardová
"Chladná vládkyně." Současná australská premiérka.Julia Gillardová | Foto: Reuters

Canberra - Parlamentní volby, které Austrálii čekají tuto sobotu, skončí pravděpodobně velmi vyrovnaným výsledkem. Průzkumy střídavě předpovídají těsné vítězství labouristům i opozičním konzervativcům.

Někteří pozorovatelé předpovídají, že poprvé od roku 1940 nezíská žádná strana většinu v podobě 150 parlamentních křesel.
Vládnoucí labouristé v čele s premiérkou Juliou Gillardovou jsou u moci od posledních voleb v roce 2007. Tehdy se ujali žezla po jedenáctiletém působení konzervativců.

Gillardové někteří zazlívají, jakým způsobem se "zbavila" bývalého předsedy labouristů a také premiéra Kevina Rudda. Popisují ji jako "mocichtivou a chladnou."

Pokud Gillardová zvítězí, chce zavést obchod s emisními povolenkami na ochranu klimatu. Slibuje také celoplošné rozšíření vysokorychlostního internetu. Tato novinka by ovšem přišla v přepoču na 26,5 miliard eur.

Tony Abbott.
Tony Abbott. | Foto: Reuters

Její hlavní konkurent, katolík a konzevrativec, Tony Abbott, chce naopak šetřit a snížit zadluženost země. Jeho dalším tématem bude opatření proti uprchlíkům, kteří se do země dostávají po moři, zejména z Afghánistánu a Srí Lanky.   

Podle některých médií je však na pozici premiéra příliš slabou osobností. Podle tohoto listu také ekonomika nepatří k jeho silným stránkám. A to by mohlo rozhodnout v jeho neprospěch.

Ekonomika Austrálie bude totiž také jedním z hlavních volebních témat. Austrálie je jednou z mála zemí, která se během krize nepropadla do recese. Zároveň se však vyznačuje velkou závislostí na Číně.

V zahraniční politice se velké změny neočekávají. Poslední konzervativní premiér John Howard byl velkým přítelem amerického prezidenta George Bushe, podporoval válku v Iráku a poslal tam australské vojáky. Jeho nástupce Rudd byl méně proamerický.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy