reklama
 
 

Austrálie zmařila teroristický útok na letadlo. Cestující čekají mimořádné kontroly

Aktualizováno 30. 7. 2017 9:49
Policie provedla razie, při kterých zatýkala podezřelé. Policejní komisař Andrew Colvin uvedl, že je zatím málo detailů, aby bylo možné upřesnit útok, jeho cíl a načasování.

Canberra - Australská policie zmařila teroristický útok, při kterém mělo být zničeno letadlo, a při raziích v několika domech na předměstích Sydney zatkla čtyři muže. Oznámil to premiér Malcolm Turnbull. Žádný ze zatčených zatím nebyl obviněn, napsala agentura AP. Spiknutí podle agentury AFP chystali zřejmě islamisté.

Premiér uvedl, že od čtvrtka byla na letišti v Sydney posílena bezpečnostní opatření, která se v sobotu v noci rozšířila na všechny významné mezinárodní i domácí terminály po celé Austrálii.

"Mohu oznámit, že včera v noci se uskutečnila velká společná protiteroristická operace, která přerušila teroristické spiknutí s cílem zničit letadlo," řekl Turnbull novinářům. "Operace pokračuje."

Policejní komisař Andrew Colvin uvedl, že je zatím málo detailů, aby bylo možné upřesnit útok, jeho cíl a načasování. Podle něj policie dostala v posledních dnech informace, že několik lidí v Sydney plánuje teroristický útok za pomoci improvizovaného výbušného zařízení. Podle některých informací měl být cílem útoku letecký průmysl.

Turnbull doporučil cestujícím v Austrálii, aby dorazili na letiště dříve, než obvykle, nejlépe alespoň dvě hodiny před odletem, umožnili mimořádnou bezpečnostní kontrolu a minimalizovali svá příruční zavazadla.

"Teroristická hrozba je opravdu skutečná," varoval premiér, podle kterého hrozil spíše dobře propracovaný komplot než útok osamělého vlka.

Policie zatkla čtyři muže, jejichž věk neupřesnila, v sobotu, kdy také prohledávala domy v nejméně čtyřech různých čtvrtích Sydney, včetně centra, poznamenala AFP. Zatčení jsou podle komisaře Colvina podezřelí z účasti na spiknutí. "Myslíme si, že jde o islamismem inspirovaný terorismus. Musíme podrobněji prošetřit, co se za tím skrývá," řekl.

Úřady neupřesnily, zda se chystaný útok měl týkat vnitrostátního či mezinárodního letu; podle listu Sydney's Daily Telegraph terčem měl být domácí let. Televize ABC citovala ženu, která tvrdí, že její syn a manžel byli zatčeni, ale jakoukoli jejich vazbu na teroristy popírá.

Podle ministra spravedlnosti Michaela Keenana byl plánovaný útok již třináctou významnou hrozbou, kterou se australské policii podařilo zabránit od roku 2014, kdy Austrálie zvýšila stupeň hrozby teroristického útoku. Pět útoků se uskutečnilo. Za hlavní hrozbu ministr označil jedince operující jako osamělí vlci, nicméně dodal, že možný je i plán více osob provést propracovanější útok.

Austrálie patří do mezinárodní koalice vedené Spojenými státy a od léta 2014 podniká nálety proti teroristické organizaci Islámský stát v Iráku a Sýrii.

autor: ČTK | 30. 7. 2017 6:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama