Austrálie se bojí "megaohně". Požáry mají zesílit, úřady evakuují čtvrt milionu lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2020 21:29
Australská vláda vyzvala bezmála čtvrt milionu obyvatel k evakuaci před požáry, jejichž nebezpečí umocňuje nová vlna veder spojená se silným větrem. V očekávání zhoršení situace byla povolána armáda, uvedl podle agentury Reuters premiér Scott Morrison.
Kolem australské silnice ležely řady uhynulých zvířat. Podlehli ničivým požárům. | Video: Reuters

Proti Morrisonovi v pátek demonstrovaly po celé zemi desítky tisíc lidí, zatímco hasiči se dlouho do noci snažili před větrem hnaným ohněm ochránit ohrožená města a vesnice.

"Konec krize a této katastrofy je stále hodně daleko," prohlásil Morrison. Podle premiérky Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianové bude až v sobotu ráno jasné, jak velké škody nyní oheň napáchal.

Úřady poslaly 240 tisícům obyvatel ve státě Victoria SMS zprávy s výzvou k evakuaci. Další lidé se mají přesunout do bezpečí ve státech Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie, úřady však v tomto případě nesdělily, kolika osob se bude evakuace týkat.

V Novém Jižním Walesu zůstávají u pobřeží dvě lodi, které jsou připraveny evakuovat obyvatele v případě, že to bude nutné. Vrtulníky v pátek přivážely zásoby a nezbytné vybavení do obcí ohrožených ohněm. V tomto státě momentálně hoří 134 požárů, z nichž 53 se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

Místní hasičský sbor podle agentury AP uvedl, že pobřežní města jižně od Sydney - Eden, Batemans Bay a Nowra - opět ohrožují plameny. Ty byly ráno stále pod kontrolou, silný vítr je nicméně může přenést přes zadržovací pásy, které hasiči zbavili vegetace.

"Všechny naše hasiče i obyvatele ohrožené požáry čeká dlouhé odpoledne a dlouhá noc," uvedl zástupce hasičů Shane Fitzsimmons. Jen v tomto státě pomáhá bojovat s požáry 72 tisíc dobrovolných hasičů.

Hasiči se obávají, že na hranici mezi Novým Jižním Walesem a Victorií se dva velké požáry spojí do jednoho "megaohně". Na pomezí obou států, jižně od Sněžných hor, teď hoří oblast o rozloze 600 000 hektarů, informoval zpravodajský server BBC.

Kvůli katastrofické situaci v pátek do ulic Sydney, Canberry, Melbourne a dalších měst vyšly desítky tisíc Australanů. Požadovaly, aby Morrisonova vláda věnovala pozornost klimatické změně a upustila od používání fosilních paliv. Demonstranti kritizovali hlavně premiéra - na jednom z transparentů nazvaného "fosilním hlupákem" - který dříve opakovaně odmítl tvrzení, že by nynější krizová situace v zemi byla důsledkem klimatických změn.

V největším australském lyžařském středisku Perisher ve Sněžných horách nasadili v očekávání příchodu požáru sněžná děla, která vodou kropila ohrožená místa. Správci se chtějí vyhnout osudu severněji položeného střediska Selwyn, kde minulý týden plameny pohltily budovy a zničily lyžařské vleky.

Od vypuknutí katastrofy loni v září shořelo už 10,3 milionu hektarů porostu, což je o téměř čtvrtinu více, než je rozloha Česka. Oheň připravil o život 26 lidí a zničil 2000 domů. Australský meteorologický úřad ve čtvrtek sdělil, že na kontinentu nebylo od roku 1910, kdy začal s měřením, nikdy tak teplo a sucho jako v loňském roce.

Video: Vyhlídky koalů jsou temné, horší než požáry je ale to, co provádí člověk, říká Storch

Ekosystémy v Austrálii mají přirozenou požárovou dynamiku, bez ohně by nefungovaly, ale ne v takhle velkém rozsahu, vysvětluje biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy