Spojené státy přijmou uprchlíky, které drží Austrálie na ostrovech v Tichém oceánu

ČTK ČTK
13. 11. 2016 7:47
Stovky uprchlíků, které nyní drží australské úřady v táborech na ostrovech v Tichém oceánu, se přesídlí do Spojených států. Austrálie s nimi uzavřela dohodu, na kterou bude dohlížet Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat. V táborech na tichomořských ostrovech je v současnosti kolem 1200 lidí; mnozí jsou tam více než tři roky. OSN a mezinárodní organizace pro lidská práva jejich zadržování odsuzují.
Foto: Reuters

Canberra - Austrálie uzavřela dohodu se Spojenými státy o přesídlení stovek uprchlíků, které nyní australské úřady drží v táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Přesídlení bude řídit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat.

"Mohu potvrdit, že vláda dosáhla dohody s třetí zemí o přesídlení běženců, kteří jsou nyní v zadržovacích centrech. Dohoda byla uzavřena s USA," oznámil australský premiér Malcolm Turnbull na tiskové konferenci v australské metropoli Canbeře.

Předseda australské vlády přitom neuvedl, kolik migrantů by mělo do Spojených států odejít. Řekl nicméně, že prioritu budou mít ženy a děti. V táborech na tichomořských ostrovech je v současnosti kolem 1200 lidí; mnozí jsou tam více než tři roky. OSN a mezinárodní organizace pro lidská práva jejich zadržování odsuzují.

Austrálie dlouhodobě uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací. Většina žadatelů o azyl pochází z Afriky, Asie a Blízkého východu.

Běženci v táborech jásají

Ti, kdo nabídku přestěhovat se do USA odmítnou, dostanou vízum na 20 let pobytu na ostrově Nauru. Běženci v táborech dohodu podle agentury Reuters přivítali s nadšením. "Všichni uprchlíci se usmívají a vzájemně se objímají. Tahle noční můra konečně skončí. Hlavní otázkou teď je, kdy a jak se odsud dostaneme," řekl agentuře Reuters čtyřiadvacetiletý žadatel o azyl Abdal Azíz, který po útěku z rodného Súdánu strávil na papuánském ostrově Manus přes tři roky.

V září Turnbull informoval, že Austrálie se bude podílet na americkém programu přesídlení středoamerických běženců, které americké úřady spravují v Kostarice. Jde o osoby, které prchají před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru. Austrálie by také měla zvýšit počet migrantů, které každoročně přijme, z 5 tisíc na necelých 19, napsala agentura AP.

O migraci se mluví pouze z bezpečnostního hlediska, to je špatně, vůbec se nezmiňují přínosy, říká Lucie Sládková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 23 minutami

Šéfka Evropské komise představila "zelenou dohodu", slíbila klimatický fond za 100 miliard eur

Evropská komise chce v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství v nejbližších měsících přijít s řadou kroků a iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Prohlásila to ve středu šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která představila klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě či vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Mezi země, které by z něj mohly čerpat, patří Česko. Fond má podle von der Leyenové vyvolat investice v hodnotě 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy