Spojené státy přijmou uprchlíky, které drží Austrálie na ostrovech v Tichém oceánu

ČTK ČTK
13. 11. 2016 7:47
Stovky uprchlíků, které nyní drží australské úřady v táborech na ostrovech v Tichém oceánu, se přesídlí do Spojených států. Austrálie s nimi uzavřela dohodu, na kterou bude dohlížet Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat. V táborech na tichomořských ostrovech je v současnosti kolem 1200 lidí; mnozí jsou tam více než tři roky. OSN a mezinárodní organizace pro lidská práva jejich zadržování odsuzují.
Foto: Reuters

Canberra - Austrálie uzavřela dohodu se Spojenými státy o přesídlení stovek uprchlíků, které nyní australské úřady drží v táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Přesídlení bude řídit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat.

"Mohu potvrdit, že vláda dosáhla dohody s třetí zemí o přesídlení běženců, kteří jsou nyní v zadržovacích centrech. Dohoda byla uzavřena s USA," oznámil australský premiér Malcolm Turnbull na tiskové konferenci v australské metropoli Canbeře.

Předseda australské vlády přitom neuvedl, kolik migrantů by mělo do Spojených států odejít. Řekl nicméně, že prioritu budou mít ženy a děti. V táborech na tichomořských ostrovech je v současnosti kolem 1200 lidí; mnozí jsou tam více než tři roky. OSN a mezinárodní organizace pro lidská práva jejich zadržování odsuzují.

Austrálie dlouhodobě uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací. Většina žadatelů o azyl pochází z Afriky, Asie a Blízkého východu.

Běženci v táborech jásají

Ti, kdo nabídku přestěhovat se do USA odmítnou, dostanou vízum na 20 let pobytu na ostrově Nauru. Běženci v táborech dohodu podle agentury Reuters přivítali s nadšením. "Všichni uprchlíci se usmívají a vzájemně se objímají. Tahle noční můra konečně skončí. Hlavní otázkou teď je, kdy a jak se odsud dostaneme," řekl agentuře Reuters čtyřiadvacetiletý žadatel o azyl Abdal Azíz, který po útěku z rodného Súdánu strávil na papuánském ostrově Manus přes tři roky.

V září Turnbull informoval, že Austrálie se bude podílet na americkém programu přesídlení středoamerických běženců, které americké úřady spravují v Kostarice. Jde o osoby, které prchají před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru. Austrálie by také měla zvýšit počet migrantů, které každoročně přijme, z 5 tisíc na necelých 19, napsala agentura AP.

O migraci se mluví pouze z bezpečnostního hlediska, to je špatně, vůbec se nezmiňují přínosy, říká Lucie Sládková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy