Foto: Umírají i koalové. Austrálie zažívá týden katastrofálních požárů

Požáry v Novém Jižním Walesu označují hasiči za katastrofální.
Hasiči, dobrovolníci i vojáci v australském státě Nový Jižní Wales od pátku bojují s požáry, které jsou "mimo běžné hodnoty", jak je nazval tamní komisař hasičského sboru Shane Fitzsimmons. Hasičům se situaci stále nedaří dostat pod kontrolu, naopak obyvatele varují, že to nejhorší je teprve čeká.
V současnosti v oblasti hoří 64 požárů a až 40 z nich nemají hasiči pod kontrolou. Situace je podobná také v jiných australských státech, například ve vedlejším Queenslandu hasiči bojují s 50 požáry. Oheň spaluje ale i oblasti v jižní a západní Austrálii.
V Novém Jižním Walesu s více než osmi miliony obyvatel oheň spálil už 10 tisíc metrů čtverečních a zničil přibližně 150 domů. Kvůli popáleninám a dalším zraněním muselo vyhledat ošetření více než 100 lidí, včetně 20 hasičů.
Kvůli požárům už zemřeli tři lidé. První obětí je 69letá žena, která zůstala doma, aby chránila svá zvířata a majetek. Hasiči ji našli v bezvědomí, později však s vážnými popáleninami zemřela v nemocnici. Záchranáři nedokázali pomoct ani dvěma dalším obětem, které objevili v už shořelých autech.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 11. 2019 20:48
Východní pobřeží Austrálie trápí silné požáry, které vyhnaly už tisíce obyvatel z jejich domovů. Vláda Nového Jižního Walesu vyhlásila stav nouze. Situace se má ale v úterý ještě zhoršit. Hasiči dokonce uvedli, že nemohou lidem zaručit, že se k nim v případě potřeby dostanou.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy