Foto: Umírají i koalové. Austrálie zažívá týden katastrofálních požárů

Požáry v Novém Jižním Walesu označují hasiči za katastrofální.
Hasiči, dobrovolníci i vojáci v australském státě Nový Jižní Wales od pátku bojují s požáry, které jsou "mimo běžné hodnoty", jak je nazval tamní komisař hasičského sboru Shane Fitzsimmons. Hasičům se situaci stále nedaří dostat pod kontrolu, naopak obyvatele varují, že to nejhorší je teprve čeká.
V současnosti v oblasti hoří 64 požárů a až 40 z nich nemají hasiči pod kontrolou. Situace je podobná také v jiných australských státech, například ve vedlejším Queenslandu hasiči bojují s 50 požáry. Oheň spaluje ale i oblasti v jižní a západní Austrálii.
V Novém Jižním Walesu s více než osmi miliony obyvatel oheň spálil už 10 tisíc metrů čtverečních a zničil přibližně 150 domů. Kvůli popáleninám a dalším zraněním muselo vyhledat ošetření více než 100 lidí, včetně 20 hasičů.
Kvůli požárům už zemřeli tři lidé. První obětí je 69letá žena, která zůstala doma, aby chránila svá zvířata a majetek. Hasiči ji našli v bezvědomí, později však s vážnými popáleninami zemřela v nemocnici. Záchranáři nedokázali pomoct ani dvěma dalším obětem, které objevili v už shořelých autech.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 11. 2019 20:48
Východní pobřeží Austrálie trápí silné požáry, které vyhnaly už tisíce obyvatel z jejich domovů. Vláda Nového Jižního Walesu vyhlásila stav nouze. Situace se má ale v úterý ještě zhoršit. Hasiči dokonce uvedli, že nemohou lidem zaručit, že se k nim v případě potřeby dostanou.
 

Právě se děje

Další zprávy