Austrálie má nového premiéra. Malcolm Turnbull slíbil zemi stabilitu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 9. 2015 9:29
Liberál Turnbull ve funkci střídá Tonyho Abbotta. Zaměřit se hodlá hlavně na zlepšení chřadnoucí ekonomiky. "Změny ve vedení nikdy nejsou pro naši zemi snadné. Já dnes slibuji, že usnadním tuto změnu, jak jen budu moci," prohlásil Abbott v prvním veřejném vystoupení po svém konci v premiérské funkci.
Premiér Malcolm Turnbull s ministryní zahraničí Julií Bishopovou.
Premiér Malcolm Turnbull s ministryní zahraničí Julií Bishopovou. | Foto: Reuters

Canberra - Novým australským premiérem je Malcolm Turnbull, který v úterý složil přísahu a v úřadu vystřídal svého kolegu z Liberální strany Tonyho Abbotta.

Do čela vlády se dostal poté, co v pondělí získal podporu poslanců své strany, kteří předtím ve funkci nepodrželi Abbotta.

Šedesátiletý liberální politik a někdejší investiční bankéř stanul v čele země poté, co složil přísahu do rukou generálního guvernéra Petera Cosgrovea, který je zástupcem britské monarchie v zemi.

Turnbull se v minulosti profiloval jako zastánce výrazného snižování škodlivých emisí skleníkových plynů či rovnosti v manželských svazcích osob stejného pohlaví. Liberální stranu vedl už v době, kdy byla v opozici. Kvůli příliš rázné podpoře environmentální politiky však ve stranickém hlasování podlehl v roce 2009 právě Abbottovi a z čela strany odešel.

Nyní se prý hodlá zaměřit hlavně na zlepšení chřadnoucí ekonomiky.

Premiér se v zemi, kterou příští rok čekají parlamentní volby, měnil během posledních dvou funkčních období vlády několikrát v souvislosti s rivalitou silných politiků uvnitř vládnoucí strany.

"Změny ve vedení nikdy nejsou pro naši zemi snadné. Já dnes slibuji, že usnadním tuto změnu, jak jen budu moci," prohlásil Abbott v prvním veřejném vystoupení po svém konci v premiérské funkci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy