Austrálie má dost velrybářů. Chce hnát Japonsko k soudu

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 2. 2010 9:35
Spor o velryby se naplno rozhořel v posledních týdnech

Sydney - Australské vládě došla trpělivost, a tak dala japonským velrybářům ultimátům. Buď do podzimu přestanou lovit ve vodách poblíž Austrálie, nebo Japonsko zažaluje u mezinárodního soudního tribunálu.

Lov velryb je totiž podle mezinárodních úmluv zakázané od roku 1986, ale Japonci v něm, údajně pro vědecké účely, pokračují.

To se nelíbí nejen vládě v Canbeře, ale také australským ochráncům přírody, kteří se velrybářům snaží lov co nejvíce znepříjemnit. Střety na moři už přerostly v několik potyček, vedly ke zraněním dvou rybářů a zničení jedné lodě aktivistů.

Tento víkend by měl na jednání s premiérem Kevinem Ruddem do Austrálie přicestovat japonský ministr zahraničí Katsuya Okada. Oba doufají, že se jim podaří uzavřít dohodu, ale ani jedna ze stran prozatím nechce ustoupit.

Australský premiér se chce dohodnout na postupném zastavení lovu. "Když jednání selžou, říkám otevřeně, že jsme odhodlání vyvolat mezinárodní soudní spor ještě před začátkem lovecké sezony v roce 2011," cituje ho server BBC.

Pokud by k němu skutečně došlo, případná výhra Japonců by mohla v konečném důsledku znamenat zintenzivnění lovu, který by svým rozsudkem mezinárodní tribunál posvětil.

Prohlédněte si plavidla ekologických aktivistů

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy