Austrálie prodlouží víza Hongkonžanům. Reaguje na kritizovaný zákon přijatý Čínou

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2020 10:32
Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto poloautonomním asijským velkoměstem extradiční smlouvu a zároveň hongkongským obyvatelům prodlouží platnost víz s výhledem na získání trvalého pobytu. Ve čtvrtek to podle agentury AP oznámil australský premiér Scott Morrison.
Nový národně bezpečnostní zákon dává Číně možnost potrestat opozici a demonstranty v Hongkongu. Tisíce lidí přesto protestují.
Nový národně bezpečnostní zákon dává Číně možnost potrestat opozici a demonstranty v Hongkongu. Tisíce lidí přesto protestují. | Foto: Reuters

Austrálie podle Morrisona prodlouží o pět let stávající víza kvalifikovaným obyvatelům Hongkongu a absolventům vysokých škol, což jim poskytne cestu k získání trvalého pobytu v zemi. Stejná pravidla budou platit i na studentská víza a dočasná pracovní víza. Studentská a pracovní víza má nyní v Austrálii asi 10 tisíc občanů Hongkongu.

Alan Tudge, který má v australské vládě na starosti záležitosti přistěhovalectví, řekl, že opatření míří na talentované a vzdělané, obzvláště pak z oblasti informačních technologií.

Morrison uvedl, že neočekává žádné prudké navýšení zájmu o víza a že nepředpokládá počty žádostí v řádech desetitisíců.

Austrálie rovněž zváží nové pobídky, aby přilákala exportní hongkongské společnosti k přestěhování sídel.

Obyvatelům Hongkongu již před týdnem Británie nabídla rozšíření práva na trvalý pobyt a tím i možnost získání britského občanství. Peking však tuto nabídku ostře odmítl. V Hongkongu je nyní okolo 350 tisíc nositelů britského pasu v zámoří, kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum a mohou tam zůstat až půl roku. Dalších 2,6 milionu lidí je způsobilých k získání tohoto dokumentu.

Čínská ambasáda v Austrálii tyto kroky podle Reuters označila za "neopodstatněné" a vyzvala ostrovní stát k tomu, aby se přestal vměšovat do věcí Hongkongu a čínských vnitřních záležitostí. Spolu s čínskou ambasádou se vymezilo i ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Čao Li-ťien varoval, že Čína může na zrušení smlouvy o vzájemném vydávání trestně stíhaných lidí reagovat zavedením svých opatření.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.

Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Austrálie kvůli zmíněnému zákonu doporučila Australanům v Hongkongu, kterých tam žije a pracuje asi 100 tisíc, aby zvážili odchod, pokud mají z dopadů právního předpisu obavy.

Video: Někteří protestující studenti utekli z hongkongské polytechniky kanálem a na motorkách

Protestující studenti utíkají před policií z hongkongské polytechniky kanály a na motorkách. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy