Australská vláda nesmí ze země deportovat domorodé Austrálce, rozhodl soud

ČTK ČTK
11. 2. 2020 23:56
Australský nejvyšší soud rozhodl, že vláda nemůže ze země deportovat domorodé Austrálce, a to ani v případě, že se narodili v zahraničí, nemají australské občanství a spadají pod předpisy o vyhošťování cizinců páchajících zločiny. Nejvyšší soud dospěl k tomuto verdiktu v poměru čtyř ku třem hlasům.
Ilustrační foto australského Aborigince
Ilustrační foto australského Aborigince | Foto: Reuters

Verdikt se bezprostředně týká dvou mužů, které se úřady chystaly vyhostit s odvoláním na zákon, jenž dovoluje zrušit víza cizincům odsouzeným za trestný čin.

Oba muži se považují za Austrálce, přestože se narodili v cizině. Daniel Love je občanem Papuy Nové Guineje a Brendan Thoms Nového Zélandu. Oba ale měli za jednoho z rodičů Austrálce a v Austrálii žijí už od dětství.

Love si odpykal trest vězení za napadení, Thoms za domácí násilí. Oba u australské justice žádali, aby směli v Austrálii zůstat: přestože nejsou australskými občany, nejsou ani cizinci.

Soudci nakonec většinou hlasů rozhodli, že na Austrálce se nevztahují předpisy postihující cizí občany.

Domorodci jsou v Austrálii déle než ústava

Domorodci obývají kontinent již 60 000 let, zatímco ústava moderního australského státu byla přijata až v roce 1901, připomněla AFP. Advokátka obou mužů Claire Gibbsová přivítala rozhodnutí soudu jako důležité pro všechny Austrálce.

"Vytváří to novou kategorii lidí, kteří z hlediska zákonů nejsou ani australskými občany, ani neobčany," usoudil Alan Tudge, který má ve vládě na starosti záležitosti přistěhovalectví. Vláda podle něj verdikt a jeho důsledky prostuduje.

Oba muži byli na základě přistěhovaleckých předpisů zadrženi. Thoms strávil v táboře pro migranty 501 dnů; Love se dostal na svobodu dříve. Oba nyní podle své advokátky hodlají usilovat o odškodnění.

Austrálci představují asi tři procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie. Jsou považováni za znevýhodněnou skupinu: umírají v mladším věku než jiní Australané a jsou nadprůměrně zastoupeni ve vězeních, napsala AP.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy