Australané při pátrání po letu MH370 našli vraky lodí. Pochází z 19. století a potopila je exploze

Zahraničí Zahraničí
4. 5. 2018 13:11
Obchodní plachetnice v 19. století patrně převážely uhlí. Jejich vrak zaznamenaly sonary.
Snímek z pátrání po letu MH370 v Indickém oceánu.
Snímek z pátrání po letu MH370 v Indickém oceánu. | Foto: Reuters

Perth (Západní Austrálie) - Pátrání po troskách malajsijského boeingu MH370 má zajímavý "vedlejší efekt". Vyšetřovatelé před třemi lety náhodou na mořském dně narazili na dva vraky lodí. Nyní informovali, že se jedná o obchodní plachetnice z 19. století, které se zřejmě potopily kvůli explozi.

Australský pátrací tým objevil trosky v květnu a prosinci 2015 v Indickém oceánu u západního pobřeží Austrálie. Právě v těchto místech v březnu 2014 zmizel letoun aerolinek Malaysia Airlines.

Neznámé objekty, které byly zaznamenány pomocí sonaru, se nacházely téměř čtyři kilometry hluboko pod povrchem oceánu. Expertům musel při pátrání pomoct i podmořský dron. 

"Jde o vůbec nejhlouběji položené vraky, jaké se kdy v Indickém oceánu našly," citoval deník The Guardian Rossa Andersona z Muzea Západní Austrálie v Perthu. 

Experti věří, že dvojice obchodních lodí převážela náklady uhlí a ztroskotala po blíže nejasném výbuchu. Plavidla podle nich mohla na obchodní trase z Evropy do Asie mířit do australského přístavu pro pomoc.

"Důkazy naznačují, že se lodě potopily v důsledku katastrofické události, jako je exploze. To tehdy nebylo v případě přepravy nákladů s uhlím nic výjimečného," vysvětlil Anderson pro web BBC.

První vrak nalezený v květnu by mohl být pozůstatek lodi jménem W. Gordon, která cestovala ze Skotska do Austrálie v roce 1877 s deseti pasažéry, nebo  plachetnice Magdala plující o pět let později z Walesu do Indonésie. Vrak druhé lodi by mohl patřit plavidlu West Ridge. To v roce 1883 mířilo z Anglie do Indie a kromě uhlí vezlo také 28 námořníků.

Vyšetřovatelé po troskách letu MH370 dál pátrají. Zmizelý let mířil z Kuala Lumpuru do Pekingu a je bezesporu jednou z největších leteckých záhad v dějinách. Ani čtyři roky od tragédie se nepodařilo zjistit, co se po zmizení z radarů s boeingem stalo. Na palubě tehdy cestovalo 239 lidí. 

Video: Podívejte se na unikátní čínskou loď, která převeze tisíce tun nákladu z řeky do moře, a dokonce se vejde i pod most

Unikátní čínská loď, která bez překládky převezla tisíce tun nákladu z řeky do moře. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 49 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy