Australané našli vrak, který za války pohřbil 268 lidí

Roman Gazdík
11. 1. 2010 16:00
Uvnitř: VIDEO. Nemocniční loď Centaur odpočívá v hloubce více než dva kilometry
Nemocniční loď Centaur roku 1943.
Nemocniční loď Centaur roku 1943. | Foto: Australian War Memorial

Canberra - Více než šedesát let trvalo Australanům, než nalezli místo, kde pod mořem odpočívá 268 jejich spoluobčanů.

14. května 1943 potopilo jediné torpédo vyslané z japonské ponorky nemocniční loď Centaur. Stalo se tak nedaleko hlavního města australského státu Queensland Brisbane, a to přestože byla loď jasně označena symboly červených křížů.

Hledač vraků David Mearns a jeho tým objevili potopenou loď už krátce před Vánoci, Austrálie však dychtivě čekala na důkazy v podobě filmu a fotografií. Těch se dočkala až o víkendu.

"Je to pro nás obrovská úleva. Záznamy ze sonaru pro nás byly velice jasné... ale věděli jsme, že musíme vynést na světlo přesvědčivé důkazy," citovala Mearnse australská agentura AAP.

Ve dvoukilometrové hloubce

Vrak byl objeven 20. prosince osmačtyřicet kilometrů východně od australského ostrova Moreton v hloubce 2059 metrů. Loď Seahorse Spirit pak o víkendu vyslala do hlubin ponorkového robota, jehož cílem bylo vrak nafilmovat.

Měl pátrat zejména po třech charakteristických rysech, které by veřejnost přesvědčily, že se skutečně jedná o loď, kde odpočívá 268 Australanů: červených křížích na bocích, hvězdě na přídi a identifikačním čísle 47. Centaur byl totiž 47. australskou nemocniční lodí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Robot nakonec behěm šestihodinového ponoru pořídil více než hodinu filmového materiálu, který je i přes práci v takové hloubce velice zřetelný.

Film ukázal, že Centaur na dně leží nakloněn a pod úhlem 25 stupňů se stáčí směrem k díře v trupu způsobené výbuchem torpéda. Příď je od zbytku lodi takřka úplně oddělena.

Mearnsův tým plánuje ještě nejméně dva další ponory. V pondělí večer či v úterý ráno robot k lodi rovněž připevní pamětní desku.

Dalších 5000 vraků

„(Potopení Centaura) zasáhlo australský národ přímo do srdce a stalo se symbolem našeho odhodlání bojovat proti brutálnímu nepříteli," prohlásil australský premiér Kevin Rudd v listopadu, kdy poslední fáze pátrání po vraku začala.

Válečný plakát říká: "Pracujte, šetřte, bojute. Pomstěte tak sestry." Jedenáct z dvanácti sester na palubě nepřežilo. Celkem na lodi zahynulo 268 z 332 lidí. Většina z nich spala, útok se totiž odehrál ve čtyři hodiny ráno.
Válečný plakát říká: "Pracujte, šetřte, bojute. Pomstěte tak sestry." Jedenáct z dvanácti sester na palubě nepřežilo. Celkem na lodi zahynulo 268 z 332 lidí. Většina z nich spala, útok se totiž odehrál ve čtyři hodiny ráno. | Foto: Wikimedia Commons

Podle Iana Jempsona z Queenslandského námořního muzea byl Centaur zřejmě posledním velkým vrakem odpočívajícím u australských břehů, jehož poloha nebyla známa. Nadšenci však prý nemusí zoufat. Dalších 5000 menších prý na své objevení u břehů Austrálie ještě čeká.

Předchozím úlovkem Davida Mearnse bylo nalezení vraku australského lehkého křižníku HMAS Sydney roku 2008. Na něm zahynulo po bitvě s německým pomocným křižníkem Kormoran všech 645 námořníků. Potopeny byly obě lodi. Pro Austrálii se jednalo o největší námořní ztrátu za celou válku.

 

Právě se děje

Další zprávy