Sigley na Twitteru sdílel například snímky z kolejí pro zahraniční studenty nebo neoficiálního "IKEA stánku" na místním tržišti. Vedoucí své diplomové práce, kterou musel odevzdat coby magisterský student korejské literatury na Kim Ir-senově univerzitě, chválil "roztomilé boty, ačkoliv jí je přes 70 let".
Jen dva dny předtím, než se na sociálních sítích odmlčel, si v sérii příspěvků pochvaloval možnost nechat si na míru vyrobit stejnou sportovní uniformu jako nosí severokorejský národní tým.
(2/4) Having my measurements taken, I ordered a football/soccer kit identical to that of the DPRK National Team, and a DPRK Olympic uniform.
— Alek Sigley (@AlekSigley) June 22, 2019
⚽🏅
(2/4) 나는 이 상점에 가서, 치수를 잰 후 북조선 축구 종합(국가대표) 팀, 올림픽 선수단이 입었던 것과 꼭같은 것을 주문했다. pic.twitter.com/nRLBYFfUuY
V twitterových příspěvcích se objevují i jeho přátelé. Právě ti teď podle médií nahlásili jeho zmizení. Rodina o Sigleym podle svého vyjádření neslyšela od úterý, nikdo jí ale nepotvrdil, že jejich syn byl skutečně zadržen.
"Situace je taková, že Alek nebyl v digitálním kontaktu se svými přáteli a příbuznými od úterního rána australského času, což je pro něj neobvyklé," stojí v prohlášení Sigleyho rodiny.
Na Skypu je on-line
Australské ministerstvo zahraničí mezitím potvrdilo, že rodině poskytuje konzulární pomoc a prostřednictvím švédské ambasády v Severní Koreji se snaží zjistit, kde se mladík nachází. Austrálie má s KLDR jen omezené diplomatické styky a žádné vlastní zastoupení na její půdě. Vyslanci komunistické země v OSN na dotaz ohledně Sigleyho neodpověděli.
"Jeho Skype je aktivní, vidím zelené světlo (signalizující, že je uživatel on-line, pozn. red.), ale neodpovídá na moje zprávy," řekl médiím Leonid Petrov, Sigleyho přítel ze studií v Austrálii. Podle něj Sigley nedávno odevzdal svou závěrečnou práci a chystal se odjet na prázdniny.
Syn australského otce a čínské matky původem z Perthu studoval v několika asijských státech dlouhodobě, hovořil plynně čínsky, korejsky a domluvil se japonsky. Podle televize ABC si předsevzal, že chce změnit negativní stereotypy, které mají cizinci o Severní Koreji.
Letos v březnu napsal o svém pobytu článek pro australskou verzi britského deníku Guardian. "Někdo by mohl být šokovaný, že jsem se rozhodl vzdát dvou let svého života a studovat v Severní Koreji," napsal tehdy a označil se za jediného Australana žijícího v KLDR. V zemi se dokonce oženil, se svou japonskou manželkou Ju Kaovou ale nepobýval na jednom místě.
Zájem o izolovaný režim podle svých slov začal mít, když během studií v Číně dostal na kolejích pokoj na stejném patře jako studenti z KLDR. "Úplně se rozcházeli s těmi stereotypy o lidech s vymytým mozkem," tvrdil.
Sigley se také spřátelil se dvěma Severokorejci, kteří v hlavním městě Pchjongjangu pracovali pro turistickou kancelář. Poté si založil svou vlastní agenturu Tongil Tours, která začala vozit do KLDR západní turisty. V dubnu 2018 pak nastoupil do prvního ročníku magisterského studia korejské literatury v Pchjongjangu.
Burger s čerstvou okurkou
"Díky dlouhodobému pobytu a studentským vízům mám svobodu chodit po městě, aniž by mě kdokoliv doprovázel. Můžu nakupovat a jíst, kdekoliv chci," pochvaloval si ve svém článku.
"Severní Korea je známá kvůli jaderným zbraním, porušování lidských práv a militarizované společnosti," uvědomoval si student. Přesto si pochvaloval údajně stále kvalitnější místní zboží v obchodech i dostupnost zboží dováženého ze zahraničí, jako jsou gumoví medvídci Haribo nebo oblečení značky Adidas.
New signage above the main entrance to the Ryugyong Hotel bearing its name and logo. A sign that it will soon be open for business?
— Alek Sigley (@AlekSigley) June 24, 2019
류경호텔 정문에 걸려있는 새 간판. 간판은 류경호텔의 이름과 상표를 표시하고 있다. 개업날이 다가오고 있는가? pic.twitter.com/bwdDot50ya
Zaujal ho i "burger, který chutná skoro jako ten z McDonald's, akorát s čerstvou, ne nakládanou okurkou".
Zacházení s cizími občany, většinou ze Spojených států, ze strany severokorejského režimu v minulosti vyvolávalo kontroverze a spory mezi zeměmi. Někteří z nich byli dlouho vězněni.
Severokorejský režim v minulosti odsoudil k 15 letům nucených prací za pokus o krádež propagandistického plakátu Američana Otto Warmbiera. Nakonec byl propuštěn po 17 měsících. Zemřel šest dní po návratu do Spojených států, nejspíš na následky krutého zacházení během věznění.
Jak ale upozorňuje odborník na Severní Koreu Euan Graham, Sigleyho případ je zcela odlišný. "(Sigley) tam žil víc než rok, studoval na nejprestižnější univerzitě a nepřetržitě tweetoval pečlivě vyvážené zprávy, které Severní Koreu vykreslovaly navenek ve vlastně docela pozitivním světle, co se týče kultury, jídla a podobně," řekl Graham listu The Guardian.