Aun Schan Su Ťij čeká kvůli záhadné návštěvě soud

Pavel Vondra
14. 5. 2009 13:03
Barmská opoziční vůdkyně byla obviněna z porušení podmínek svého domácího vězení
Demonstrace za osvobození Aun Schan Su Ťij v thajském Bangkoku
Demonstrace za osvobození Aun Schan Su Ťij v thajském Bangkoku | Foto: Reuters

Rangún - Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij se musí před soudem zodpovídat z porušení podmínek svého domácího vězení. Hrozí jí proto, že skončí za mřížemi na dalších pět let.

Zakladatelka Národní ligy za demokracii (NLD) a laureátka Nobelovy ceny míru, která strávila od roku 1989 za mřížemi či v domácím vězení úhrnem už více než 13 let, dnes za tím účelem byla převezena do věznice Insein, kde je držena a v minulosti byla souzena řada dalších odpůrců barmského režimu.

Tam si také vyslechla své obvinění, než bylo další jednání speciálního soudu odročeno na pondělí.

Obvinění se vztahuje k incidentu z minulého týdne, kdy byl v Rangúnu zatčen americký občan John William Yettaw, jemuž se předtím bez vědomí úřadů i Su Ťij samotné podařilo přeplavat jezero Inya a proniknout do její jinak přísně střežené vily, která se nachází na břehu. Když se o dva dny později Yettaw stejnou cestou vracel zpět, policie jej zadržela.

Su Ťij podle slov jejího právníka nezvaného hosta vyzvala, ať její dům opustí. Její dvě opatrovnice, které jako jediné mají povolení v domě setrvávat, mu však předtím poskytly jídlo.

Agent provokatér?

O motivech 53letého Yettawa, který podle informací z médií studuje psychologii a žije na venkově ve státě Missouri, se stále nic neví. Sám prý ale vyšetřovatelům řekl, že už takto k Su Ťij jednou pronikl - koncem loňského roku. I tehdy byl prý odmítnut. Tentokrát se však nenechal odbýt, neboť byl prý velmi vyčerpán a potřeboval si v domě odpočinout.  

John William Yettaw na autoportrétu, který policie při jeho zatčení nalezla v jeho digitálním fotoaparátu. Na druhém snímku zdokumentoval Američan "ploutve", které si podomácku vyrobil k přeplavání jezera Inya
John William Yettaw na autoportrétu, který policie při jeho zatčení nalezla v jeho digitálním fotoaparátu. Na druhém snímku zdokumentoval Američan "ploutve", které si podomácku vyrobil k přeplavání jezera Inya | Foto: Reuters

"Nemůžeme vám k tomu nic říct. Sám nám žádné podrobnosti nesdělil," cituje agentura Reuters mluvčího amerického velvyslanectví v Rangúnu Richarda Meie.

Barmské opoziční a exilové kruhy celý incident považují za možnou provokaci, který vojenskému režimu poskytl pohodlnou záminku k obžalobě perzekuované političky, po jejímž osvobození volá už roky řada zahraničních vlád a mezinárodních organizací včetně OSN.

"Aun Schan Su Ťij je souzena za to, že do jejího domu vnikla nezvaná návštěva. Je tak obětí, nikoli viníkem," uvedla dnes v reakci na zahájení procesu vedoucí Barmských projektů společnosti Člověk v tísni Marie Peřinová.

"Vyzýváme proto představitele Evropské unie a Organizace spojených národů, aby se zasadili o okamžité zastavení procesu a požadovali propuštění Su Ťij a všech politických vězňů," dodala.

Místo svobody žaloba

Koncem měsíce to bude už šest let, co junta na Su Ťij uvalila domácí vězení naposledy, a podle zákona musela být do 27. května buď propuštěna, nebo formálně obviněna. 

Aun Schan Su Ťij
Aun Schan Su Ťij | Foto: Reuters

Její čerstvá obvinění vycházejí z ustanovení obsažených v Zákoně o zabezpečení státu před nebezpečím ze strany rozvratných živlů, který ukládá trest odnětí svobody v rozmezí tří až pěti let tomu, kdo poruší omezení, jež na něj byla v souvislosti s domácím vězením uvalena.

Bojovníci za obnovení demokracie v zemi, která je od roku 1962 řízena armádou, jsou přesvědčeni, že se junta všemi prostředky snaží vyřadit Su Ťij ze hry před volbami ohlášenými na příští rok. V posledním svobodném hlasování v roce 1990 zvítězila NLD s drtivou převahou hlasů, režim ale výsledky voleb nikdy neuznal.

 

Právě se děje

Další zprávy