Atomových zbraní se nevzdáme, řekla Severní Korea

Roman Gazdík
13. 1. 2009 17:30
Na jihu jsou jaderné zbraně USA, tvrdí komunistický režim
Foto: Reuters

Pchjongjang - Tanečky okolo jaderného arzenálu Severní Koreje neberou konce.

Komunistický režim v Pchjongjangu v úterý oznámil, že se atomových zbraní nevzdá, pokud s ním Spojené státy nenavážou diplomatické styky a neprokážou, že se na jihokorejském území nenachází americký nukleární arzenál. Informovala o tom agentura AP.

Stalo se tak krátce poté, co Severní Korea údajně oznámila, že by ráda vyslala své zástupce na inauguraci nového amerického prezidenta Baracka Obamy, která se koná za týden. Tato nabídka se však prý nesetkala ve Spojených státech s pochopením.

Severokorejský režim v poslední době s oblibou střídá prohlášení slibující tvrdší postoj s vyjádřeními naznačujícími ochotu k jednáním o odzbrojení, která se zastavila na mrtvém bodě.

Pchjongjang: vysvětlovat musí i jih

Sporné je zejména to, jak verifikovat, zda sever skutečně se svým zbrojním jaderným programem skončil. Podle současného vyjádření severokorejského ministerstva zahraničí je třeba tyto debaty rozšířit a přinést důkazy také o tom, že se na jihu poloostrova neskrývají americké zbraně.

V předvečer výročí se slavilo na stranickém shromáždění pod portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena
V předvečer výročí se slavilo na stranickém shromáždění pod portrétem zakladatele státu Kim Ir-sena | Foto: Reuters

„Je nutné simultánně ověřit celý Korejský poloostrov," stojí v prohlášení ministerstva citovaném agenturou AP. „Nebudeme potřebovat atomové zbraně, když budou americké jaderné hrozby odstraněny a americký jaderný deštník nad Jižní Koreou bude pryč."

Tvrzení o přímmnosti amerických jaderných zbraní na jihu odmítá jak Soul, tak Washington.

Severní Korea byla signatářskou zemí smlouvy o nešíření jaderných zbraní, od které ale odstoupila v lednu 2003, o tři roky později provedla jaderný test. Spekuluje se, že také pomohla s (nyní už demontovaným) jaderným programem Libyi a že podobné aktivity vyvíjela i v Sýrii.

Oteplení za Obamy?

Od roku 2003 jsou se Severní Koreou vedeny takzvané „šestistranné rozhovory", kterých se kromě obou zemí poloostrova účastní také Japonsko, Rusko, Čína a Spojené státy. Díky jednáním sice Pchjongjang slíbil demontáž svého programu výměnou za zahraniční pomoc a konec diplomatické izolace, nepodařilo se však zatím verifikovat, zda to skutečně splnil.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il
Severokorejský vůdce Kim Čong-il | Foto: Reuters

Severokorejci podle pozorovatelů vítají, že do Bílého domu zasedne Barack Obama, který vyjádřil ochotu setkat se s jejich vůdcem Kim Čong-ilem. A oteplování vztahů může signalizovat ještě další událost.

Ve čtvrtek sever navštíví skupina jihokorejských jaderných odborníků. Jedná se o nejvýše postavenou jihokorejskou delegaci od té doby, co se v únoru stal prezidentem Lee Mjung-bak, který k severnímu sousedovi zaujal tvrdší postoj než jeho předchůdce.

Cílem jaderných expertů bude prozkoumat nepoužívané palivové tyče do jaderných reaktorů, které má Pchjongjang v úmyslu prodat. Kupcem by mohl být právě jih.

 

Právě se děje

Další zprávy