Atlantik dosud záchranářům vydal těla 75 lidí z airbusu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 6. 2011 15:50
Od tragické nehody airbusu Air France uplynuly dva roky
Foto: Reuters

Paříž - Francouzským záchranářům se dosud podařilo ze dna Atlantiku vyzdvihnout ostatky 75 cestujících, kteří před dvěma lety zahynuli při katastrofě airbusu společnosti Air France. Ten se do oceánu zřítil během letu z Rio de Janeira do Paříže.

"Nová těla k dosud nalezeným stále přibývají," informoval mluvčí francouzské vojenské policie, která operaci řídí.

"Pětasedmdesát jich zatím bylo vyzdviženo, ale na konečné číslo si musíme počkat až do ukončení operace," dodal na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti druhého výročí katastrofy.

Zkáza letounu, jejíž příčiny nejsou dosud úplně jasné, se odehrála 1. června 2009 a připravila o život všech 228 lidí na palubě.

Prvních padesát mrtvých záchranáři nalezli těsně po katastrofě na hladině oceánu. Zbytek ale pohřbily na dně trosky letadla, které se podařilo nalézt až letos.

Počátkem května potápěči vyzdvihli z hloubky 3900 metrů při komplikované operaci první dva mrtvé upoutané ještě v palubních sedadlech. Pozůstatky mrtvých jsou podrobeny analýze DNA, aby bylo možné oběti identifikovat.

Policejní mluvčí nesdělil podrobnosti o tom, v jakém stavu vyzdvižená těla jsou. První dvě z počátku května byla vzhledem k nízkým teplotám v hlubinách v uspokojivém stavu, přestože byla poškozena při přepravě na hladinu.

Data z černých skříněk zveřejněná minulý týden ukazují, že letoun se vymkl kontrole zhruba čtyři minuty před pádem do moře. Záhada má být definitivně vyřešena koncem června, kdy lze očekávat výsledky vyhodnocení dat z černých skříněk.

Takto se před dvěma lety pátralo po zříceném airbusu:

 

Právě se děje

Další zprávy