reklama
 
 

Atentátník zabil české vojáky v boční ulici Čárikáru, kolegové se s nimi rozloučili při pietním aktu

6. 8. 2018 21:44
Armáda má incident, při němž zahynuli tři čeští vojáci, natočený z bezpilotního letadla, která v Afghánistánu monitorují každý pohyb vojáků mimo základnu.

Praha - Tři čeští vojáci, kteří v neděli ráno zahynuli na východě Afghánistánu při sebevražedném atentátu, před útokem vystoupili ve městě Čárikár spolu s dalšími třemi vojáky z obrněného vozu a pěšky se vydali do jedné z bočních ulic. Uvedla to v pondělí večer Česká televize (ČT).

Zvukové a obrazové záznamy z útoku se vyhodnocují, řekl ČT první zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun. Na vojenské základně v Bagrámu, kde usmrcení vojáci působili, v noci na pondělí jejich památku připomněl pietní akt.

ČT uvedla, že ulicí Čárikáru jako první postupoval afghánský voják, pak tři Češi a nakonec Američan a Afghánec. Těsně před tím, než se sebevražedný atentátník odpálil, první voják zaklekl. Exploze tak podle grafického zobrazení ČT zasáhla hlavně tři Čechy za ním. Další tři vojáci utrpěli těžká zranění, jejich stav zůstává kritický.

"Detaily říkat nemohu, ale při takovýchto příležitostech je šance nulová," řekl k útoku Baloun. Nepotvrdil informace médií, že útočníkem byl osmnáctiletý chlapec, k této věci se podle něj provádí forenzní analýza.

Armáda má incident natočený z bezpilotního letadla ScanEagle, která v Afghánistánu monitorují každý pohyb vojáků mimo základnu. "Zvukové a obrazové záznamy se vyhodnocují," řekl Baloun.

Čeští vojáci ze základny Bagrám, kteří jsou nyní mimo operační nasazení, se do služby podle Balouna vrátí během dvou až tří dní. Všichni se v noci na pondělí s desítkami vojáků z armád NATO zúčastnili nástupu k uctění památky padlých kolegů.

"Všichni ti lidé, kteří se zúčastnili pietního aktu, tak v dlouhém zástupu jim vzdávali poctu," řekl ČT velitel desáté strážní roty české armády v Bagrámu Viktor Patia. Tři padlé české vojáky na základně připomíná také pietní místo se třemi zbraněmi a helmami a také fotografiemi mrtvé trojice.

Patia uvedl, že čeští vojáci v Bagrámu situaci vnímají velice intenzivně a osobně. "Ale vím, že ti kluci se budou schopni sebrat a pokračovat v plnění operačního úkolu, kvůli kterému jsme tady," dodal. Armáda nicméně ve středu pošle do Bagrámu dva další psychology.

Video: Afghánistán? Každá chyba vás může stát život, atentátníka nepoznáte, říká Šulc.

Útoky jsou v Afghánistánu časté, umírají vojáci i civilisté, mrtvých je víc, než vidíme ze zpráv. Vojáci s rizikem musí počítat, říká Šulc | Video: DVTV, Daniela Drtinová |  20:15

autor: ČTK | 6. 8. 2018 21:44

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama