Atentátník z Hamburku chtěl k útoku původně použít kamion, aby zabil co nejvíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2017 22:23
Útočník s nožem, který na konci července jednoho člověka usmrtil a několik lidí zranil v hamburském supermarketu, nejdříve zvažoval, že k útoku použije kamion. Uvedla to některá německá média s odvoláním na přiznání šestadvacetiletého Ahmada A. Chtěl zabít co nejvíce křesťanů a zemřít jako mučedník. Útok nebyl spáchán ve jménu Islámského státu, přestože s nimi byl muž v kontaktu.
Supermarket v Hamburku, kde muž zaútočil
Supermarket v Hamburku, kde muž zaútočil | Foto: twitter/Krakan_G

Berlín - Atentátník z Hamburku, který koncem července jednoho člověka nožem zabil a další zranil, v minulosti zvažoval, že zaútočí kamionem. Chtěl zabít co nejvíce křesťanů a mladistvých a zemřít jako mučedník, uvedla s odvoláním na přiznání šestadvacetiletého Ahmada A. německá média Süddeutsche Zeitung, NDR a WDR.

Palestinec, který v Německu nedostal azyl, ale nemohl se kvůli chybějícím dokladům vrátit do vlasti, uvedl, že se už od roku 2014 zabýval ideologií takzvaného Islámského státu, i když čin prý nakonec nespáchal v jeho jménu.

Vyšetřovatelé zatím nemají důkazy o tom, že by byl s touto teroristickou organizací skutečně v kontaktu. Kontakty zřejmě neměl ani na hamburské salafisty.

Protože chtěl při činu zabít co nejvíce lidí, zvažoval Ahmad A., že zaútočí kamionem po vzoru berlínského atentátníka, který v prosinci na vánočním trhu v německé metropoli zabil 12 lidí a další desítky zranil. Nakonec se ale spontánně rozhodl, že použije nůž, který si vzal v jednom z hamburských obchodů těsně před útokem.

K rozhodnutí zaútočit podle Ahmada A. přispěla i jeho návštěva mešity v den útoku, kde ho podle jeho slov rozrušily informace o střetech mezi muslimy a židy na Chrámové hoře v Jeruzalémě. V přiznání mladý muž také vyjádřil lítost nad tím, že se mu nepodařilo zabít více lidí.

Případem se ve středu na mimořádném zasedání zabýval výbor hamburské radnice pro vnitřní bezpečnost. Andy Grote (SPD), který je radním pro tuto oblast, připustil pochybení bezpečnostních úřadů, které podle něj nereagovaly dostatečně rychle a důkladně na informace o psychické nevyrovnanosti Ahmada A. a jeho příklonu k radikálnímu islámu. Ani tak ale podle něj není příliš pravděpodobné, že by se útoku dalo zabránit.

Už před mimořádným zasedáním výboru Grote oznámil, že hamburské úřady prověří 400 starších případů, v nichž dostaly informace o možné radikalizaci muslimů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy