Atentátník z Bangkoku nejednal sám. Mluvil cizím jazykem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 8. 2015 19:15
V Bangkoku byl znovu otevřen hinduistický chrám, u kterého nálož v pondělí vybuchla, zabila nejméně dvacet lidí a mnoho dalších zranila.
Atentátník z Bangkoku.
Atentátník z Bangkoku. | Foto: Reuters

Bangkok - Atentátník z Bangkoku nejednal sám, byl součástí širší sítě. Prohlásil to šéf thajské policie Somjot Pumpanmuang. Úřady už také zjistily, že údajný pachatel mluví cizí řečí, angličtina to ale není.

Mezitím byl ve středu pro veřejnost znovu otevřen hinduistický chrám, u něhož nálož v pondělí vybuchla, zabila nejméně 20 lidí a mnoho dalších zranila.

Thajská policie v té souvislosti vydala zatykač na dosud neidentifikovaného cizince a vypsala odměnu milion bátů (686 000 Kč) za informace vedoucí k dopadení hlavního podezřelého.

Podle zatykače je hledaný muž podezřelý mimo jiné z promyšleného úmyslného zabíjení. Mluvčí policie Pravut Tchavónsiri uvedl, že zatykač je vydán na "neidentifikovaného cizince" z nově zveřejněného policejního portrétu. Muž by prý mohl být "smíšeného původu".

Hledaný muž pravděpodobně umístil bombu v chrámu v centru Bangkoku. Policie ve středu připustila, že neví, kde se muž nachází a nezná ani jeho národnost. Na dotaz novinářů, zda muž na videozáznamech někde mluví cizí řečí, odpověděl policejní mluvčí: "Cizím jazykem, ale ne anglicky".

Policejní šéf podle agentury AP řekl, že "to určitě neudělal sám." Podle něj museli pracovat jako organizovaná skupina, protože muž věděl, jak utéct, což by prý nikdo nezvládl sám. Policejní šéf se rovněž domnívá, že na akci se museli podílet i thajští občané.

Podezřelý je každý, kdo byl na místě

Vyšetřovatelé se domnívají, že explozi má na svědomí muž ve žlutém tričku, kterého zachytily bezpečnostní kamery. Na místě tragédie totiž krátce před výbuchem zanechal batoh. Policie rovněž zveřejnila další policejní portrét podezřelého. Je na něm mladý muž s kadeřavou hlavou a brýlemi. Obraz byl vytvořen na počítači na základě snímků z bezpečnostních kamer.

Mluvčí thajské policie Pravut Tchavónsiri potvrdil, že policie pátrá také po komplicích hlavního podezřelého. "Tento typ útoků obvykle neplánuje jedna osoba sama," řekl mluvčí. Předvolanými jsou lidé, které rovněž zachytily bezpečnostní kamery ve svatyni. Policejní šéf Pumpanmuang řekl, že každý, kdo se na záběrech objevil zhruba v době výbuchu, je pokládán za podezřelého.

Hinduistická svatyně na rušné křižovatce v centru města se ve středu ráno, 34 hodin po atentátu, znovu otevřela veřejnosti. Chrám kromě hinduistů hojně navštěvují také buddhisté.

Někteří lidé položili květiny nebo zapálili vonné tyčinky před lehce poničenou sochou hinduistického boha Brahmy. Pomodlit se přišli za doprovodu buddhistických mnichů i mladý Singapuřan, který při pondělním atentátu přišel o matku, a příbuzní dalších čtyř obětí z jedné malajsijské rodiny.

Nejhorší atentát v thajské historii

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča pondělní atentát označil za nejhorší v thajské historii a vyzval pachatele, aby se vzdal. "Rychle se vydejte, jinak se může stát, že přijdete o život při policejním zásahu."

V úterý se v centru thajské metropole neznámí pachatelé pokusili o další dva atentáty, které ale nezpůsobily žádná zranění. Při prvním útoku neznámý muž shodil z jednoho z mostů nálož, která explodovala ve vodě. Později další útočník odpálil bombu u stanice městské rychlodráhy.

Policie nevylučuje, že jednotlivé exploze spolu mohou souviset, a nechává otevřené všechny vyšetřovací verze, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny.

Zbytky bomb nasvědčují tomu, že je sestrojili stejní pachatelé, řekl mluvčí Pumpanmuan podle listu Bangkok Post.

 

Právě se děje

Další zprávy