Atentátníci u Bagdádu zastřelili nejméně 17 lidí. Jeden útočník se odpálil, druhého zabila policie

ČTK ČTK
27. 11. 2017 21:46
Při střelbě v oblasti Nahrauán jihovýchodně od irácké metropole Bagdád zemřelo nejméně 17 lidí. K útoku se následně prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Bagdád - Nejméně 17 mrtvých a 28 zraněných si vyžádala střelba dvou sebevražedných atentátníků v oblasti Nahrauán jihovýchodně od irácké metropole Bagdád. Jeden z útočníků se odpálil, zatímco druhého zastřelila policie. S odkazem na irácký tisk a sdělení ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters. AFP naopak s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že si útok vyžádal nejméně osm mrtvých a zabíjelo pět atentátníků, z nichž se dva odpálili a tři zneškodnila policie. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

"Stal se teroristický útok v oblasti Nahrauán, atentátníci stříleli bez rozmyslu na místní občany," uvedl mluvčí iráckého ministerstva vnitra, aniž uvedl počet mrtvých. Podle místního tisku však přišlo o život nejméně 17 civilistů.

K útoku se následně prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Podle ní při incidentu bylo zabito 35 příslušníků iráckých šíitských milicí, které si říkají lidové mobilizační síly (PMF).

Podle iráckých bezpečnostních složek se takové útoky IS mohou v Iráku v budoucnu dít častěji, jelikož organizace přišla o území, které v zemi kontrolovala, což zřejmě změní její bojovou strategii.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel Jindřich Forejt. Bývalý hradní protokolář podlehl podle informací Blesku komplikacím spojeným s mrtvicí.

Úmrtí Forejta oznámil na twitteru Daniel Herman. "Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí. R.i.P," napsal Herman.

 

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy