Atentátníci u Bagdádu zastřelili nejméně 17 lidí. Jeden útočník se odpálil, druhého zabila policie

ČTK ČTK
27. 11. 2017 21:46
Při střelbě v oblasti Nahrauán jihovýchodně od irácké metropole Bagdád zemřelo nejméně 17 lidí. K útoku se následně prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Bagdád - Nejméně 17 mrtvých a 28 zraněných si vyžádala střelba dvou sebevražedných atentátníků v oblasti Nahrauán jihovýchodně od irácké metropole Bagdád. Jeden z útočníků se odpálil, zatímco druhého zastřelila policie. S odkazem na irácký tisk a sdělení ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters. AFP naopak s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedla, že si útok vyžádal nejméně osm mrtvých a zabíjelo pět atentátníků, z nichž se dva odpálili a tři zneškodnila policie. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

"Stal se teroristický útok v oblasti Nahrauán, atentátníci stříleli bez rozmyslu na místní občany," uvedl mluvčí iráckého ministerstva vnitra, aniž uvedl počet mrtvých. Podle místního tisku však přišlo o život nejméně 17 civilistů.

K útoku se následně prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Podle ní při incidentu bylo zabito 35 příslušníků iráckých šíitských milicí, které si říkají lidové mobilizační síly (PMF).

Podle iráckých bezpečnostních složek se takové útoky IS mohou v Iráku v budoucnu dít častěji, jelikož organizace přišla o území, které v zemi kontrolovala, což zřejmě změní její bojovou strategii.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy