Atentát na Ahmadínežáda byl prý jen ohňostrojem

Zahraničí Zahraničí
4. 8. 2010 13:04
Íránský prezident byl, ale možná také nebyl napaden na západě Íránu
Ahmadínežád zdraví v Hamadánu své příznivce.
Ahmadínežád zdraví v Hamadánu své příznivce. | Foto: Reuters

Teherán - Protichůdné zprávy dnes přciházejí z Íránu, kde se údajně ráno někdo pokusil zavraždit prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Muž podle prvních zpráv prý hodil na prezidentskou kolonu granát, poté byl zatčen. Ahmadínežádovi se nic nestalo, ale někteří lidé z jeho doprovodu jsou zranění.

Informaci prezidentský úřad nejprve potvrdil. Později ale jiným médiím nahlásil, že nešlo o atentát, ale o ohňostroj, který se konal na prezidentovu počest.

V tuto chvíli tedy není jasné, co se vlastně stalo.

Vše se odehrálo ve města Hamadán na západě Íránu, kde měl prezident přednést projev na stadionu. Granát údajně zasáhl mikrobus s novináři, vůz s prezidentem byl v té chvíli o několik desítek metrů dál.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Projev na stadionu se konal a přenášela ho živě íránská televize.

Ahmadínežád je prezidentem od roku 2005. Podruhé byl zvolen loni, ale jeho vítězství opozice zpochybnila a označila za zfalšované.

Následné masové protesty režim tvrdě potlačil.

Prezident proslul svými provokativními prohlášeními na adresu Západu a popíráním holokaustu. Za jeho prezidentství eskaloval konflikt kolem íránského jaderného programu, ačkoliv Ahmadínežád nemá v zemi rozhodující slovo.

Ještě nad ním stojí v íránském systému duchovní vůdce Alí Chameneí, který je hlavou státu a má právo veta ve všech klíčových otázkách.

Útoky na představitele íránského režimu podniká v zemi organizace Džundulláh, která operuje na jihovýchodě země, kde žijí v Íránu menšinoví sunnitští muslimové. Vůdce organizace Abdulmálik Rigí byl letos zatčen a popraven.

 

 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy