Ať si pes klidně štěká, reaguje KLDR na Trumpa. Jižní Korea jí ale raději pošle humanitární pomoc

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 9. 2017 12:02
Severokorejský ministr zahraničí označil amerického prezidenta Donalda Trumpa za "štěkajícího psa". Reagoval tak na Trumpův projev na půdě OSN, kde se americký prezident nechal slyšet, že v případě nutnosti KLDR úplně zničí. KLDR se ale dál tváří neohroženě, i přes sílící mezinárodní diplomatický a ekonomický tlak. Ten narušuje čerstvé rozhodnutí Jižní Koreje, která svému severnímu sousedu pošle humanitární pomoc ve výši více než 175 milionů korun. Podle OSN více než polovina obyvatel KLDR potřebuje potravinovou pomoc. V zemi také chybí léky a vakcíny.
Foto: Reuters

Pchjongjang - Pes, který štěká, nekouše. Severokorejci mají podle jejich ministra zahraničí podobné přísloví: Psi štěkají, ale karavana táhne dál.

Přesně tato slova použil Ri Jong-ho v reakci na výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na půdě OSN v úterý pronesl, že v případě ohrožení Spojené státy Severní Koreu "úplně zničí".

"Pokud si Trump myslel, že nás vystraší psím štěkotem, tak to byl jen sen," řekl severokorejský ministr zahraničí. Podle listu The Guardian dokonce dodal, že je mu líto Trumpových poradců.

KLDR se tak dál tváří neohroženě. I přes sankce, které na ni uvalila OSN, provádí další raketové testy. Ve skutečnosti ale někteří odborníci varují, že by se komunistický režim v případě schválení přísnějších sankcí a odstřižení od ropy  zhroutil. Už teď je životní úroveň v nejizolovanější zemi světa velmi nízká.

Jižní Korea proto ve středu i přes letité nepřátelství mezi oběma zeměmi rozhodla, že KLDR poskytne humanitární pomoc ve výši osmi milionů dolarů (přes 175 milionů korun). Podle agentury Reuters to uvedlo tamní ministerstvo pro sjednocení.

"Stále důsledně opakujeme, že nehledě na politické otázky budeme pokračovat v humanitární pomoci Severní Koreji s ohledem na špatné podmínky, ve kterých tam žijí děti a těhotné ženy," uvedl jihokorejský ministr Čo Mjong-kjon. 

Pomoc podvyživeným dětem a těhotným ženám

Peníze do Severní Koreje poputují například skrze Světový potravinový program dětem a těhotným ženám a přes UNICEF zase ve formě vakcín a lékařské péče.

"Odhadujeme, že přibližně 200 000 dětí v KLDR trápí akutní podvýživa, která zvyšuje riziko zpomalení růstu i úmrtí," cituje Reuters regionální ředitelku UNICEF pro východní Asii a Pacifik Karin Hulshofovou.

Jižní Korea neuvedla, kdy přesně pomoc pošle. Naposledy svým sousedům přes OSN poskytla humanitární balíčky na konci roku 2015. Pak pomoc pozastavila poté, co KLDR provedla v lednu 2016 jaderný test.

Současný jihokorejský prezident Mu Če-in sice podporuje tvrdší sankce proti režimu Kim Čong-una, jako bývalý lidskoprávní právník ale odmítá upustit od humanitární pomoci.

Tu přitom v zemi schvaluje jen 39 procent obyvatel, zatímco více než polovina Jihokorejců je proti, jak ukázal srpnový průzkum. A nejsou jediní. Podle Guardianu může rozhodnutí o poskytnutí pomoci způsobit vážnější rozpor nejen s USA, ale také s Japonskem.

Podle informací britského listu japonský premiér Šinzó Abe na jihokorejského prezidenta během telefonního hovoru naléhal, aby zvážil načasování pomoci. Podle něj by mohla podlomit snahy ostatních států přitlačit Kim Čong-una ke zdi.

V KLDR žije asi 25 milionů obyvatel. Podle odhadů OSN 18 milionů z nich potřebuje potravinovou pomoc.

Trump při projevu na půdě OSN pohrozil KLDR:

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

Další zprávy