Ruský zásah v Sýrii: Putin rozehrál složitou hru. Vojenské řešení je vyloučeno, obětování Asada ne

Martin Novák Martin Novák
2. 10. 2015 12:30
Rusko se vstupem do války de facto přihlásilo do koalice, kterou tvoří spolu s Asadem, Íránem a libanonským hnutím Hizballáh. Sunnitské země - zejména Saúdská Arábie a Turecko - nejspíše dodají více zbraní povstalcům, které Rusové bombardují na severozápadě Sýrie a kteří nepatří k Islámskému státu. Putin chce jednoznačně zabránit pádu Asadova režimu, ale není jasné, jaké s ním má další plány. Úplně zničit ozbrojenou opozici proti režimu ale bude sotva možné, byť jí Spojené státy zřejmě vojensky nepomohou.
Ruský bombardér na letišti v Sýrii po náletu (fotografováno mobilním telefonem).
Ruský bombardér na letišti v Sýrii po náletu (fotografováno mobilním telefonem). | Foto: Reuters

Moskva/Washington - Rusko je po třech dnech náletů jednou z bojujících stran v syrské občanské válce. Bombarduje kromě Islámského státu i rebely, kteří nepatří k chalífátu, ale jejichž postup hrozil zhroucením režimu Bašára Asada.

Nálety na pozice těchto skupin, kterých je mnoho a mají různá jména i ideologii, mají povstalce zastavit a později v kombinaci s pozemní ofenzívou syrské armády zatlačit zpět.

(Podle některých zdrojů se k pozemním bojům na straně syrského prezidenta chystají i íránské speciální jednotky a bojovníci libanonského Hizballáhu, ale tuto informaci není možné spolehlivě ověřit.)

Lze z dosavadního vývoje odvodit, jaký má Rusko plán?

Rýsuje se jedna základní věc: Asada Vladimir Putin nenechá padnout a nepřipustí, aby povstalci - ať už islamisté, nebo jiní - vstoupili vítězně do Damašku nebo do Asadových bašt na pobřeží Středozemního moře.

Spojené státy se zřejmě nechystají rebely bránit silou a pustit se tak do přímé vojenské konfrontace s Ruskem. Mezi povstalci jsou sice oddíly vycvičené Američany, ale také třeba Fronta an-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě. Tyto skupiny ale kromě války proti Asadovi bojují i s Islámským státem.

Úvahy o vytvoření bezletové zóny na severu Sýrie vzaly ruskou intervencí za své.

Přesto ale bude pro koalici Rusko, Asad, Írán a Hizballáh obtížné nepřítele rychle porazit.

Rusové mohou s nálety v Sýrii uvíznout déle než tři nebo čtyři měsíce, jak v pátek odhadl předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu (Státní Dumy) Alexej Puškov.

Jen v provinciích Idlíb, Hamá a Homs mají povstalci dohromady desetitisíce mužů, vyzbrojených například protitankovými střelami. A země, které je podporují a usilují o Asadův pád - Saúdská Arábie, Katar, Turecko -, jim velmi pravděpodobně v reakci na ruskou intervenci dodají další zbraně.

Rusko se vystavuje nepřátelství sunnitských zemí tím, že se stalo součástí jakési šíitské koalice ve válce, která - přestože to mnozí její protagonisté popírají - má sektářské zabarvení.

Asadův režim tvoří hlavně alávité, což je komunita hlásící se k šíitskému islámu. Hlavní šíitskou mocností a zemí, která se profiluje jako ochránce všech šíitů na Blízkém východě, je Írán. Íránský Hizballáh je šíitské hnutí.

Foto: Reuters

Britský list Daily Telegraph hovořil se svým zdrojem z Damašku, údajně obeznámeným s diskusemi v nejužším vedení syrského režimu. Uvedl následující: "Dlouhodobým záměrem je porazit nebo demoralizovat opozici, která nepatří k Islámskému státu. Pak budou muset Američané s Asadem jednat, protože nebude nikdo další, s kým v Sýrii jednat v boji proti Islámskému státu."

Nelze tak vyloučit, že Rusové budou intenzivně bombardovat dlouhou dobu, ale fronta se zásadně neposune a nenastanou velké změny na bojišti.

"Vojenské řešení v současném stadiu už není možné. Nelze se už vrátit do roku 2011. V silách Ruska je zabezpečit pro Asada a alávity bezpečnou oblast mezi Damaškem a pobřežím,“ řekl agentuře Reuters bývalý generálmajor libanonské armády Hišám Džábir, který se jako analytik věnuje situací na syrských bojištích.

Ruské nálety na Sýrii.
Ruské nálety na Sýrii. | Foto: Reuters

Dalším vysvětlením pro nástup Ruska v Sýrii je snaha nejprve Asadův režim zabezpečit tak, aby při možných jednáních o budoucnosti země a o novém rozdělení moci v ní měl silné slovo a tím by zůstaly zachovány i zájmy a vliv Moskvy.

Ještě větší spekulací jsou úvahy o tom, proč je zatím americká reakce na ruské údery, mířící kromě jiného i na rebely spolupracující s USA, relativně mírná. Spekuluje se o tom, že Bílý dům Putinovi dovolí odvrátit hrozbu kolapsu Asadova režimu výměnou za to, že později při diplomatických jednáních o řešení krize syrský prezident odstoupí a splní tak základní podmínku opozice.

Veřejně ale zatím nikdo z Ruska nenaznačil, že je Kreml ochoten Asada obětovat.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy