Astronaut Peake doprovodil z vesmíru běžce v Londýně, na pásu uběhl maraton za tři a půl hodiny

ČTK ČTK
24. 4. 2016 16:11
Britský astronaut Tim Peake se přímo z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zúčastnil nedělního londýnského maratonu. Tradičních 42 kilometrů uběhl na pásu, ke kterému byl kvůli gravitaci připoután ve zvláštním postroji. Podle neoficiálního času zdolal trať za tři hodiny, 35 minut a 21 vteřin. Dole na Zemi obhájil prvenství v maratonu Keňan Eliud Kipchoge v druhém nejlepším čase všech dob dvě hodiny, tři minuty a pět vteřin. Čtyřiačtyřicetiletý Peake, bývalý pilot RAF, běžel maraton v Londýně v roce 1999. Členové posádky ISS běhají na pásu povinně každý den dvě a půl hodiny, aby neztratili svalovou hmotu. Na ISS už maraton úspěšně zaběhla v roce 2007 Američanka Sunita Williamsová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Terry W. Virts/NASA // instagram.com/astro_terry
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy