Astronaut opouští NASA, chce pečovat o postřelenou ženu

ČTK ČTK
22. 6. 2011 8:42
Mark Kelly byl v NASA od roku 1982, teď se bude věnovat manželce-kongresmance
Svatební fotografie Gabrielle Giffordsové a Marka Kellyho. Brali se v listopadu 2007.
Svatební fotografie Gabrielle Giffordsové a Marka Kellyho. Brali se v listopadu 2007. | Foto: Reuters

Houston - Americký astronaut Mark Kelly, který velel raketoplánu Endeavour na jeho poslední vesmírné misi, odchází z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) i z amerického námořnictva.

Oznámil to na Facebooku s tím, že se chce věnovat své manželce, kongresmance Gabrielle Giffordsové, kterou v lednu postřelil do hlavy atentátník a Giffordsová se pozvolna ze zranění zotavuje.

"Chci jí být po boku," oznámil Kelly. "Tím, že ukončím svou práci v námořnictvu a v NASA, budu mít možnost být s ní a se svými dcerami," dodal s tím, že z vesmírné agentury odejde k 1. říjnu.

Giffordsová opustila před několika dny po pětiměsíčním léčení nemocnici, ale zcela v pořádku není. Podle blízkých ji čekají náročné rehabilitace, které mají pomoci odstranit přetrvávající potíže s mluvením.

V NASA od osmdesátých let

Sedmačtyřicetiletý astronaut nastoupil do akademie amerického námořnictva v roce 1982. V 90. letech byl nasazen jako bojový pilot ve válce v Perském zálivu, v roce 2001 poprvé letěl do vesmíru jako pilot raketoplánu Endeavour. Stejnému vesmírnému plavidlu velel letos na přelomu května a června, kdy Endeavour absolvoval poslední kosmickou misi.

Mluvčí Giffordsové dnes oznámil, že Kelly bude se členkou Sněmovny reprezentantů psát společné paměti. Astronaut si vzal demokratickou političku v roce 2007.

Giffordsovou letos v lednu postřelil do hlavy Jared Lee Loughner, který začal střílet do jejího politického shromáždění v arizonském městě Tucsonu. Loughner zabil šest lidí a 13 jich zranil. Giffordsové proletěla kulka levou stranou mozku, politička se ale nad očekávání dobře ze zranění zotavovala.

Minulý týden lékaři Giffordsovou propustili z nemocnice v Houstonu do domácího léčení, politička ale bude muset nadále docházet na rehabilitace. O možném návratu Giffordsové k práci v Kongresu zatím panují velké pochybnosti. Stále ještě se znovu učí přirozeně mluvit a chodit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy