Astronaut opouští NASA, chce pečovat o postřelenou ženu

ČTK ČTK
22. 6. 2011 8:42
Mark Kelly byl v NASA od roku 1982, teď se bude věnovat manželce-kongresmance
Svatební fotografie Gabrielle Giffordsové a Marka Kellyho. Brali se v listopadu 2007.
Svatební fotografie Gabrielle Giffordsové a Marka Kellyho. Brali se v listopadu 2007. | Foto: Reuters

Houston - Americký astronaut Mark Kelly, který velel raketoplánu Endeavour na jeho poslední vesmírné misi, odchází z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) i z amerického námořnictva.

Oznámil to na Facebooku s tím, že se chce věnovat své manželce, kongresmance Gabrielle Giffordsové, kterou v lednu postřelil do hlavy atentátník a Giffordsová se pozvolna ze zranění zotavuje.

"Chci jí být po boku," oznámil Kelly. "Tím, že ukončím svou práci v námořnictvu a v NASA, budu mít možnost být s ní a se svými dcerami," dodal s tím, že z vesmírné agentury odejde k 1. říjnu.

Giffordsová opustila před několika dny po pětiměsíčním léčení nemocnici, ale zcela v pořádku není. Podle blízkých ji čekají náročné rehabilitace, které mají pomoci odstranit přetrvávající potíže s mluvením.

V NASA od osmdesátých let

Sedmačtyřicetiletý astronaut nastoupil do akademie amerického námořnictva v roce 1982. V 90. letech byl nasazen jako bojový pilot ve válce v Perském zálivu, v roce 2001 poprvé letěl do vesmíru jako pilot raketoplánu Endeavour. Stejnému vesmírnému plavidlu velel letos na přelomu května a června, kdy Endeavour absolvoval poslední kosmickou misi.

Mluvčí Giffordsové dnes oznámil, že Kelly bude se členkou Sněmovny reprezentantů psát společné paměti. Astronaut si vzal demokratickou političku v roce 2007.

Giffordsovou letos v lednu postřelil do hlavy Jared Lee Loughner, který začal střílet do jejího politického shromáždění v arizonském městě Tucsonu. Loughner zabil šest lidí a 13 jich zranil. Giffordsové proletěla kulka levou stranou mozku, politička se ale nad očekávání dobře ze zranění zotavovala.

Minulý týden lékaři Giffordsovou propustili z nemocnice v Houstonu do domácího léčení, politička ale bude muset nadále docházet na rehabilitace. O možném návratu Giffordsové k práci v Kongresu zatím panují velké pochybnosti. Stále ještě se znovu učí přirozeně mluvit a chodit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy