Astrofyzici zkoumají, zda muže zabil meteorit. Byl by to první potvrzený případ

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2016 13:13
O smrti řidiče v autobusu na jihu Indie panují dohady. Silná exploze byla slyšet tři kilometry daleko a vyrazila skla z oken v okolních budovách. Na místě nebyly žádné výbušniny, jen kráter. A zvláštní tmavomodrý kámen.
Snímek pořízený po pádu meteoritů na Urale v únoru 2013.
Snímek pořízený po pádu meteoritů na Urale v únoru 2013. | Foto: Reuters

Dillí/Praha – Obrovský meteorit před pětašedesáti miliony lety způsobil zkázu dinosaurů a konec více než sedmdesáti procent živočišných a rostlinných druhů na Zemi. Lidem se ale zatím kosmická tělesa vyhýbají. Až na vzácné výjimky.

Jednu z nich hlásí Indie, ačkoliv čeká na potvrzení vědeckých autorit. Ve školním areálu ve městě Vellore na jihu země zemřel řidič autobusu a další dva lidé byli zraněni po silné explozi, která byla slyšet tři kilometry daleko a vyrazila skla z oken v okolních budovách.

Žádná výbušnina se ale na místě nenašla. Zato půldruhého metru široký kráter a tmavomodře zabarvený kámen.

"Znělo to jako exploze, ale byl to zvláštní zvuk," řekl ředitel školy.

"Víme o tom, ale zatím není nic potvrzeno," uvedla pro deník Wall Street Journal mluvčí Amerického úřadu pro vesmír a letectví (NASA) Laurie Cantillová.

Premiérka místního indického svazového státu Tamilnádu oficiálně oznámila, že šlo o meteorit.  Úřady pozůstalým po čtyřicetiletém muži a třem zraněným vyplatí odškodné s tím, že se stali obětí dopadu meteoritu.

Zatím ale není znám potvrzený případ, že by v moderní, lidmi zaznamenávané historii meteorit někoho zabil. Existují pouze nekonkrétní záznamy o smrti lidí po dopadu kamenů z nebe ve staré Číně.

Profesor Sudžán Sengupta z Indického astrofyzikálního institutu pochybuje.

"Pravděpodobnost, že by kus meteoritu zasáhl člověka, je extrémně malá. Většina těles shoří v atmosféře, a protože většinu Země pokrývá voda, to, co dopadne, většinou dopadne do oceánu," říká vědec.

Právě tým Indického astrofyzikálního institutu se ale v úterý dostavil do Vellore, aby místo i nalezený kámen prozkoumal.

Kategoricky vyloučit, že mohlo jít o malý úlomek vesmírného tělesa, se ale nedá. V roce 1954 zasáhl kámen v americkém státě Alabama mladou ženu, když ležela doma na pohovce. Vážil 1,4 kilogramu.

Kvůli obavám, zda nejde o akci Sovětského svazu (v polovině padesátých let byla studená válka v plném proudu), objekt zkoumala armáda a potvrdila, že se jedná o meteorit.

Před třemi lety dopadl roj meteoritů na Urale na město Čeljabinsk a okolí. Několik stovek lidí bylo zraněno, ale kvůli tlakové vlně, která vyrážela okna a poničila některé budovy.

Největší kus, nalezený v jezeře, váží 570 kilogramů.

Na Českou republiku naposledy dopadl meteorit v prosinci 2014 na Vysočině. Podle Astronomického ústavu Akademie věd měřil deset centimetrů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy