Astrofyzici zkoumají, zda muže zabil meteorit. Byl by to první potvrzený případ

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2016 13:13
O smrti řidiče v autobusu na jihu Indie panují dohady. Silná exploze byla slyšet tři kilometry daleko a vyrazila skla z oken v okolních budovách. Na místě nebyly žádné výbušniny, jen kráter. A zvláštní tmavomodrý kámen.
Snímek pořízený po pádu meteoritů na Urale v únoru 2013.
Snímek pořízený po pádu meteoritů na Urale v únoru 2013. | Foto: Reuters

Dillí/Praha – Obrovský meteorit před pětašedesáti miliony lety způsobil zkázu dinosaurů a konec více než sedmdesáti procent živočišných a rostlinných druhů na Zemi. Lidem se ale zatím kosmická tělesa vyhýbají. Až na vzácné výjimky.

Jednu z nich hlásí Indie, ačkoliv čeká na potvrzení vědeckých autorit. Ve školním areálu ve městě Vellore na jihu země zemřel řidič autobusu a další dva lidé byli zraněni po silné explozi, která byla slyšet tři kilometry daleko a vyrazila skla z oken v okolních budovách.

Žádná výbušnina se ale na místě nenašla. Zato půldruhého metru široký kráter a tmavomodře zabarvený kámen.

"Znělo to jako exploze, ale byl to zvláštní zvuk," řekl ředitel školy.

"Víme o tom, ale zatím není nic potvrzeno," uvedla pro deník Wall Street Journal mluvčí Amerického úřadu pro vesmír a letectví (NASA) Laurie Cantillová.

Premiérka místního indického svazového státu Tamilnádu oficiálně oznámila, že šlo o meteorit.  Úřady pozůstalým po čtyřicetiletém muži a třem zraněným vyplatí odškodné s tím, že se stali obětí dopadu meteoritu.

Zatím ale není znám potvrzený případ, že by v moderní, lidmi zaznamenávané historii meteorit někoho zabil. Existují pouze nekonkrétní záznamy o smrti lidí po dopadu kamenů z nebe ve staré Číně.

Profesor Sudžán Sengupta z Indického astrofyzikálního institutu pochybuje.

"Pravděpodobnost, že by kus meteoritu zasáhl člověka, je extrémně malá. Většina těles shoří v atmosféře, a protože většinu Země pokrývá voda, to, co dopadne, většinou dopadne do oceánu," říká vědec.

Právě tým Indického astrofyzikálního institutu se ale v úterý dostavil do Vellore, aby místo i nalezený kámen prozkoumal.

Kategoricky vyloučit, že mohlo jít o malý úlomek vesmírného tělesa, se ale nedá. V roce 1954 zasáhl kámen v americkém státě Alabama mladou ženu, když ležela doma na pohovce. Vážil 1,4 kilogramu.

Kvůli obavám, zda nejde o akci Sovětského svazu (v polovině padesátých let byla studená válka v plném proudu), objekt zkoumala armáda a potvrdila, že se jedná o meteorit.

Před třemi lety dopadl roj meteoritů na Urale na město Čeljabinsk a okolí. Několik stovek lidí bylo zraněno, ale kvůli tlakové vlně, která vyrážela okna a poničila některé budovy.

Největší kus, nalezený v jezeře, váží 570 kilogramů.

Na Českou republiku naposledy dopadl meteorit v prosinci 2014 na Vysočině. Podle Astronomického ústavu Akademie věd měřil deset centimetrů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy