Assange u soudu neuspěl, britský zatykač na zakladatele WikiLeaks dál platí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2018 22:57
Ve snaze vyhnout se zatčení se rodilý Australan skrývá na ekvádorském velvyslanectví v britské metropoli.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: ČTK

Londýn - Pět let starý britský zatykač na zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange zůstává v platnosti, rozhodl londýnský soud. Rodilý Australan se ve snaze uniknout zatčení více než pět let skrývá na ekvádorské ambasádě v britské metropoli. Soud zároveň oznámil, že v úterý 13. února se k zatykači vyjádří znovu - Assangeovi právníci totiž argumentují tím, že zadržení tohoto muže už není ve veřejném zájmu. Ekvádor uvedl, že bude Assangeovi i nadále poskytovat mezinárodní ochranu.

Britské úřady zatykač vydaly v roce 2012, když se Assange nedostavil k jednání ohledně vydání své osoby švédské justici. Ve Švédsku zakladatel WikiLeaks čelil obvinění ze znásilnění. Britský zatykač tedy nadále platí i přesto, že švédská prokuratura loni v květnu předběžné vyšetřování zastavila.

Soudkyně Emma Arbuthnotová v úterý odmítla argument Assangeových právníků, že britský zatykač ztratil zastavením švédského stíhání význam. V případě opuštění ekvádorského velvyslanectví tedy Assangeovi nadále hrozí zadržení kvůli porušení podmínek kauce.

Kromě toho není kvůli zvláštnostem právního systému USA jasné, zda o vydání Australana neusilují Spojené státy v souvislosti se zveřejněním tajných vládních dokumentů na platformě WikiLeaks.

Proti zrušení britského zatykače se před rozhodnutím soudu vyslovila i britská prokuratura. Podle ní by neměl být Assange odměněn za to, že švédské vyšetřování přečkal v úkrytu. Stockholm se totiž rozhodl vyšetřování zastavit s odůvodněním, že není reálná šance dostat Assange k výslechu do Švédska.

Státní zástupkyně loni zároveň uvedla, že vyšetřování by mohlo být obnoveno, pokud by se zakladatel WikiLeaks vydal do Švédska do roku 2020. Tehdy bude čin, ze kterého byl viněn, promlčen.

V minulosti Assange tvrdil, že švédské vyšetřování bylo jen záminkou pro to, aby mohl být přes Švédsko vydán do Spojených států.

Za týden se soudkyně Arbuthnotová bude zabývat otázkou, zda je zatčení Assange stále ve veřejném zájmu. Podle obhájců byl Assange 5,5letým pobytem na ekvádorském velvyslanectví již dostatečně potrestán. Navíc prý trpí zdravotními problémy, zejména depresemi.

Po rozhodnutí britského soudu Ekvádor, který Assangeovi v minulosti udělil azyl a později i občanství, potvrdil, že bude i nadále zakladateli WikiLeaks poskytovat ochranu. "Ekvádorská vláda zachová mezinárodní ochranu občanovi Julianovi Assangeovi, dokud bude jeho život v nebezpečí," uvedlo ministerstvo zahraničí jihoamerické země. Zároveň zdůraznilo, že má s Británii výborné vztahy a nadále bude pracovat na tom, aby se podařilo nalézt "řešení uspokojivém pro obě země, které bude dbát na lidská práva".

 

Právě se děje

Další zprávy