Asadův režim stahuje smyčku kolem Homsu, ukázal satelit

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2012 21:40
Milionové město armáda bombarduje už týden. Sýrie se opět stává tématem v OSN
Kouř nad damašským předměstím Irbín, kde se také bojuje.
Kouř nad damašským předměstím Irbín, kde se také bojuje. | Foto: Reuters

Damašek - Syrské město Homs, které je centrem opozičních sil, se v sobotu stalo terčem dalšího ostřelování, při kterém zahynulo nejméně sedm lidí.

Podle očitých svědků šlo o nejsilnější útok vládních jednotek za posledních šest dní, napsala agentura Reuters. V Damašku byl spáchán atentát na generála syrské armády.

Palba v Homsu směřovala na obytnou čtvrť Bábá Amr, která byla vystavena minometným a raketovým útokům celý uplynulý týden. V sobotu jeden z granátů zasáhl obytný dům, v němž zahynulo nejméně sedm lidí včetně pětapadesátileté ženy.

Homs je milionové město ve střední Sýrii, třetí největší v zemi a jedna z bašt odboje proti režimu. Syrské úřady tvrdí, že cílem ostřelování jsou teroristé podporovaní zvenčí.

Informace z Homsu nelze nezávisle ověřit, protože režim do oblasti nepouští zahraniční reportéry. Podle nepotvrzených zpráv ve městě za poslední týden zabili vládní vojáci až několik stovek lidí.

"Nové dno" Assadova režimu

Podle syrské agentury SANA v sobotu ráno v Damašku neznámí ozbrojenci zastřelili ředitele místní vojenské nemocnice, brigádního generála Issu Cholího. "V rámci boje proti syrské inteligenci a technickým a lékařským kádrům ráno ozbrojená skupina teroristů zavraždila brigádního generála Cholího," uvedla agentura. Tři muži údajně čekali před Cholího domem a na místě ho zastřelili, napsala SANA bez dalších podrobností.

Podle agentury Reuters jde o první případ, kdy se obětí nepokojů v Sýrii stal vysoký armádní důstojník. Násilnosti si v této zemi podle neoficiálních údajů OSN vyžádaly již na 5400 mrtvých.

Syrský konflikt přerůstá i do sousedního Libanonu, kde se na severu země střetli stoupenci a odpůrci syrské vlády. Při konfliktu mezi nimi jen pár desítek od syrských hranic byli zabiti dva lidé, dalších 12 utrpělo zranění. Libanonská armáda začala v oblasti zabavovat zbraně, aby předešla dalším konfliktům.

Sýrie odeslala OSN prohlášení, v němž hovoří o "protisyrské kampani podporované a financované některými státy regionu a provokované médii". Dokument podle agentury SANA hájí právo syrského režimu "chránit občany před terorem a násilím" a žádá po světové organizaci, aby dodržovala rezoluce Rady bezpečnosti o boji s extremismem a terorismem.

Turecko chce řídit humanitární pomoc

Prohlášení podle SANA souvisí s pátečními explozemi v syrském Halabu, které si podle upřesněných údajů vyžádaly 28 mrtvých a 235 zraněných. Z odpovědnosti za výbuchy ve městě, mezi jehož obyvateli převažují stoupenci současného režimu, obviňuje vláda prezidenta Bašára Asada "teroristy"; podle syrské opozice jde o provokaci armády.

Turecká vláda oznámila, že zahájí v OSN kampaň za poskytnutí humanitární pomoci obětem násilností v Sýrii. Ministr zahraničí Ahmet Davutoglu podle agentury Anatolia řekl, že v zájmu odvrácení "humanitární tragédie" by měl do Sýrie směřovat proud humanitární zásilek, zejména obyvatelům Homsu. Návrh chce Ankara předložit Valnému shromáždění OSN.

Ke členům Valného shromáždění se dostal i návrh rezoluce od Saúdské Arábie, který vybízí všechny strany syrského konfliktu k zastavení násilností a odsuzuje syrský režim za porušování lidských práv.

Návrh ale vyvolal kritiku Moskvy, která už v Radě bezpečnosti vetovala dřívější rezoluci arabských zemí mířící proti Asadovu režimu. Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov podle agentury DPA označil současný návrh rezoluce ve Valném shromáždění za nevyrovnaný a uvedl, že ho Rusko nemůže podpořit.

 

Právě se děje

Další zprávy