Asadovi ubývají věrní, utekl synovec viceprezidenta

Zahraničí Zahraničí
16. 8. 2012 16:57
Farúk Šará je ve vládních funkcích od 80. let. Jeho synovec vyzval armádu, aby se přidala k revoluci
Bašár Asad.
Bašár Asad. | Foto: Reuters

Damašek - Seznam zběhů, kteří opustili syrského prezidenta Bašára Asada, se stále prodlužuje. Nejnověji na něj přibyl generál Juráb Šará, synovec viceprezidenta Farúka Šará.

Vyplývá to z jeho údajného prohlášení, o němž informovala televizní stanice Al-Arabíja ze Spojených arabských emirátů. Bratranec viceprezidenta vyzval armádu, aby se připojila k revoluci.

Třiasedmdesátiletý viceprezident Šará se ve vládních funkcích pohybuje od poloviny 80. let. Přes dvacet let zastával post ministra zahraničí, viceprezidentem se stal v roce 2006.

Je jedním z posledních sunnitských muslimů ve vedení země, ale jeho funkce je spíše formální. Vedle Asada rozhodují představitelé armády a dalších ozbrojených složek, které řídi šíitští alávité, k nimž patří i Asad.

O tom, že by mohl dezertovat i Šará, se spekuluje delší dobu, ale zatím tak neučinil. Podle opozice ho režim přísně hlídá, stejně tak i jeho rodinu.

Nejmenovaný diplomat z Perského zálivu ve čtvrtek agentuře Reuters potvrdil informace, že prezidentův bratr Mahír, který má velký vliv a velí elitní Republikánské gardě, byl při atentátu 18. července vážně zraněn. Výbuch mu utrhl nohu.

Opoziční zdroje dříve uváděly, že zřejmě ztratil obě dolní končetiny a v nemocnici bojuje o život.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy