Alávistán pod ruskou ochranou. Asadova náboženská komunita má strach ze ztráty moci i životů

Martin Novák Martin Novák
12. 10. 2015 6:44
Vleklý syrský konflikt je z velké části bojem mezi menšinovými alávity a většinovými sunnitskými muslimy, i když to samozřejmě neplatí stoprocentně. Alávité, kteří zemi ovládali několik posledních desetiletí, teď mají strach, že se stanou terčem pomsty. Pod ochranou Ruska a Íránu by na jejich území mohl vniknout takzvaný Alávistán, pokud by se země na delší dobu rozdělila. Radikální islamisté mezi povstalci zřejmě budou alávity nutit k přestoupení na islám.
Za Asada bojují hlavně alávité, v menší míře i křesťané. Proti němu sunnitští muslimové.
Za Asada bojují hlavně alávité, v menší míře i křesťané. Proti němu sunnitští muslimové. | Foto: Reuters

Damašek - Bojovníci islamistické skupiny Fronta an-Nusrá v květnu dobyli části severoirské provincie Idlíb.

Z vesnic, které obývají příslušníci náboženské komunity Drúzů, přišly znepokojivé zprávy. Dvacet lidí zastřelených, ostatní byli nuceni k přestoupení na islám.

Toto společenství patří mezi menšiny, které podporují režim prezidenta Bašára Asada. Drúzů je v Sýrii kolem půl milionu, k další menšině alávitů se hlásí asi tři miliony Syřanů.

Mapa náboženského a etnického rozdělení Sýrie.
Mapa náboženského a etnického rozdělení Sýrie. | Foto: Reuters

Těch Syřanů, kteří převážně stojí pevně za Asadem a bojují v jeho armádě. Sám Asad je alávita a špičky jeho režimu - politické, armádní i zpravodajské - jsou lidé z této komunity.

Kromě Damašku žijí hlavně na pobřeží Středozemního moře. V pásu, který režim stále pevně ovládá a odkud teď ruská letadla bombardují povstalce. Tedy především sunnitské muslimy.

Syrská válka má sektářský charakter. Za Asada bojují hlavně alávité, v menší míře i křesťané. Proti němu sunnitští muslimové. Pravda, ne všichni: v armádě nadále zůstali i někteří sunnité, například ministr obrany Fahd Faradž.

Alávité roky Sýrii ovládali a měli hlavní slovo za vlády Háfize Asada a jeho syna Bašára. Teď se bojí, že se sunnitští rebelové a islamisté budou na nich mstít, pokud dojdou do centra Damašku a na pobřeží. Například za rozsáhlé bombardování měst a vesnic, ovládaných opozicí, které si vyžádalo mnoho obětí mezi civilisty.

V dosavadním průběhu války se odehrály masakry na obou stranách. Alávité zabíjeli sunnity a naopak.

Ruská vojenská pomoc míří podle řady analytiků i tímto směrem. Odrazit útoky rebelů na stále se zmenšující území kontrolované režimem. Při možném dělení Sýrie by tak vznikl jakýsi Alávistán.

Oblast s převahou alávitů, existující jako rusko-íránský protektorát a oddělený od zbytku Sýrie s převahou sunnitských muslimů.

Reportér agentury AFP navštívil nedávno Latákíji, kde alávité tvoří zhruba polovinu obyvatel. Psal o tom, že mnozí z nich cítí úlevu, že Rusko posílá do země zbraně a vojáky. Cítí se bezpečněji.

"Není nic krásnějšího než ráno na balkoně pít kávu, kouřit vodní dýmku a poslouchat, jak hřmí ruská letadla,“ řekl reportérovi místní obchodník.

Alávité se řadí k odnoži šíitského islámu (i proto Asadův režim podporuje Írán), ale jsou pověstní sekulárním způsobem života: mnozí pijí alkohol, alávitské ženy se nezahalují. V islámském světě se ještě nedávno vedly diskuse, zda jsou vůbec muslimové.

Pro některé radikály bojující proti Asadovu režimu nikoliv. Jeden z velitelů Fronty an-Nusrá se nechal v létě slyšet, že s křesťany nemá problém, ale alávité budou muset konvertovat k islámu.

V minulosti měli alávité podřízené postavení a vesměs tvořili nejchudší vrstvu obyvatelstva. Ještě na přelomu devatenáctého a dvacátého století bylo běžné, že alávitské dívky byly prodávány do sunnitských rodin jako služebné.

Změna přišla s příchodem francouzských kolonizátorů. Francouzi sázeli na menšiny, aby oslabili sunnitský odpor. Poskytli například alávitům na jejich území autonomii.

Když se v roce 1963 dostala k moci Socialistická strana arabské obrody (Baas), komunita postupně ovládla vedení strany i armády. Symbolem její moci se stala rodina Asadů.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

V tuto chvíli ovládá Bašár Asad jen necelou pětinu syrského území, ruské zapojení do války je pro něj příležitostí nepříznivou situaci zvrátit, nebo se přinejmenším etablovat jako prezident Alávistánu.

Britský arabista David Roberts už před téměř třiceti lety ve své knize Vznik moderní Sýrie předvídal události, které se dějí od vypuknutí povstání v roce 2011.

"Alávité už si udělali tolik nepřátel a mají za sebou tolik krvavých konfliktů, že velmi pravděpodobně nepřipustí, aby se moci zmocnil někdo mimo jejich řady. Z obav, že je čeká strašlivé vyrovnávání účtů."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy